Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Eperhold: A telihold meleg borostyán-színűvé változott az este világszerte


Eperhold A telihold meleg borostyán-színűvé változott az este világszerte[srizonfbalbum id=220]

Tegnap volt a leghosszabb nap, Magyarországon közel 16 órás volt a nappal, vagyis tegnap jött fel a Nap legkorábban, és nyugodott legkésőbb. És 1967. június 22-e óta  esik először egybe a nyári napforduló a teliholddal, írja a The Telegraph. A Hold  20 óra 26 perckor kelt fel. És hogy mit láthattuk? A telihold meleg borostyán-színűvé változott az este.

Sok-sok profi és amatőr fotós fényképezte le az éjjel a Holdat. A legnagyobb izgalmat az váltotta ki, hogy 49 éve először esett ugyanazon éjszakára a napforduló és a telihold.

Angol nyelvterületen gyakran nevezik az ilyen színű Holdat „eperholdnak”, a hagyomány szerint azért, mert egy indián törzs számára ez a holdszín jelezte az eperszüret kezdetét.

A Nap és a Hold állása, a fénytörés, valamint az ilyenkor jellegzetes páratartalom miatt kialakuló látvány igazán varázslatos.

A mostani telihold nemcsak emiatt volt különleges, hanem azért is, mert ez a negyedik telihold a tavaszi napforduló, vagyis március óta. Pedig általában két napforduló között csak három telihold szokott lenni. Legközelebb március és június között négy telihold 2035-ben lesz, és olyan alkalom, amikor a negyedik telihold pont a nyári napforduló idejére esik, legközelebb 2062-ben.

Bár a csillagászati nyár kezdetét Szent Iván éjjelén, június 24-én ünneplik, a valódi napforduló ma este, greenwichi idő szerint 22 óra 34 perckor (magyar idő szerint 0 óra 34 perckor) lesz. Az északi féltekén ekkor veszi kezdetét a csillagászati nyár, a délin pedig a csillagászati tél. A déli sarkkörön túl élőkre 24 órás éjszaka, az északi sarkkörön túl élőkre pedig 24 órás nappal vár.

A nyári napforduló idején a Nap delelésének mozgása látszólag irányt vált. A delelési pont az északi féltekéről nézve mostantól nem délről északra, hanem északról délre halad majd, egészen a téli napfordulóig, vagyis december 21-ig.

Mind a nyári napfordulóhoz, mind a teliholdhoz rengeteg hagyomány és hiedelem kötődik. Nem véletlen, hogy ma több helyen szerveztek spirituális megmozdulásokat. Akik pedig nem hisznek az ilyesmiben, azok például telihold-figyelő sétákon vehetnek részt az ország több pontján.

Akár így, akár úgy, ma este mindenképp érdemes lesz az eget kémlelni, mert aki ma lemarad, annak 2062. június 21-ig, azaz 46 éven keresztül kell arra várnia, hogy a nyári napforduló és a telihold időpontja ismét egybeessen.

Íme a legjobban sikerült képek az Instagrammon:

[slideshow_deploy id=’106670′]

Fotók és videó: Instagram


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük