Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Elkeserítő helyzetben rengeteg magyar dolgozó: egyre több magyar váltana munkahelyet


A jelöltek nagyobb arányban fogadják el a konkrét állásajánlatokat, mint az előző két évben.

Egyre többen váltanának munkát. Mint Fehér Tamás. A Manpower Hungary ügyvezető igazgatója a Portfoliónak elmondta, jelentősen emelkedett a munkakeresők aktivitása, hasonlóra 3-4 éve nem volt példa. Hozzátette, hogy a jelentkezők nem csak érdeklődnek, hanem tényleg munkahelyváltáson gondolkoznak. „A munkáltatók által kínált konkrét állásajánlatokat is nagyobb arányban fogadják el a jelöltek, mint az előző két évben, amikor jelentős volt a visszautasítások aránya” – mondta.

Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezető igazgatója is arról számolt be, hogy emelkedett a jelentkezők száma. Szerinte ez a termelő szektor és a kereskedelem lassulásával áll kapcsolatban. „Ugyanakkor továbbra is nagyon sok a betöltetlen munkahely, még mindig jelentős a munkaerőhiány, így ezeket az embereket viszonylag gyorsan „felszippantja” a piac, és nem maradnak sokáig állás nélkül. Mindeközben azt is látjuk, hogy többségében az állásváltók vannak jelen, azaz passzív munkakeresők, akik nem azért keresnek feltétlenül munkát, mert nincs állásuk, hanem mert szeretnének esetleg más területen elhelyezkedni” – tette hozzá.

Berta Péter, a WHC Csoport ügyvezetője viszont azt tapasztalta, hogy a nyári időszakban kevesebben jelentkeznek az álláshirdetésekre, mint az év első negyedévében. A fehérgalléros területen az aktivitás hasonló, mint a korábbi hónapokban, a kékgalléros területen viszont jelentősen csökkent a jelentkezők száma júniusban és júliusban az év elejéhez képest. Juhász Csongor szerint ugyan többen jelentkeznek egy álláshirdetésre, de a hiányszakmákban továbbra sem elegendő a rendelkezésre álló munkaerő. Berta Péter úgy látja, hogy az embereknek a magas fizetés mellett fontos a stabilitás és a kiszámíthatóság is, különösen recesszió idején. Mint elmondta, az építőipar nehéz időket él meg, és sokan keresnek új állást más területen.

A WHC Csoport ügyvezetője szerint egyértelműen kevés a rendelkezésre álló, elérhető munkaerő. „Ennek egyik oka az, hogy az elérhető jelöltek és a munkaerőigény földrajzilag nem azonos helyen vannak, így hiába van több álláskereső adott esetben az ország egyik felében, ha a munkaerőre más lokációban van szükség. A nyári időszak, bizonyos iparágakban és feladatkörökben lehetőséget ad, hogy diákok foglalkoztatásával enyhítsünk ezen a problémán, de ősztől a diákok csak egy része vállal munkát, így újra pótolni kell az így kieső munkaerőt” – fejtette ki.

Juhász Csongor megerősítette, hogy hazánkban továbbra is óriási a munkaerőhiány, és a hiány aszimmetrikus természete miatt rövid távon nem is vár változást. Fehér Tamás úgy látja, hogy nem a megugró állástalanok miatt mozdult meg a hazai munkaerőpiac, és a verseny a megfelelő munkaerő bevonzására újra jelentősen fokozódni fog a következő hónapokban.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük