Az építőipar színvonala látja a kárát annak, hogy mindenfajta képesítés nélkül lehet munkát végezni bizonyos szakmákban. Az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke szerint a jelenleginél sokkal szigorúbb szabályokra lenne szükség.
Rengetegen hagyták a 2008-as válság után az építőipart, azonban a hiányzó munkaerő pótlására sok esetben olyanok jöttek, akiknek más a képesítésük, vagy azzal sem rendelkeznek, csak betanították őket – mondta a VG-nek Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke. Szerinte az elmúlt években tovább romlott az ágazat színvonala, miután nagyon sok olyan tevékenység van, amihez ma már nem kell semmilyen szakmai végzettség, holott korábban esetleg mestervizsgához volt kötve.
Annak, hogy ez így alakult, nem kis részben az az oka, hogy az utánpótlás és a szakemberképzés egész egyszerűen nem tudta tartani a lépést a szektor elmúlt évtizedre jellemző elképesztő bővülésével:
Németh László arra nem tudott pontos becslést adni, hogy hány képesítés nélküli munkavállaló van a szektorban, de azzal egyetért, hogy a színvonal folyamatosan hígul fel, aminek végső soron a megrendelő és a lakosság látja a kárát.
Németh László ugyanakkor szerint a szakemberképzésben és utánpótlásban is valamilyen előrelépésnek történnie kell ágazati szinten. Ezért is szeretnék a szaktárcával minél előbb megkezdeni a tárgyalásokat a 34/2021-es ITM rendelet megváltoztatásáról, ugyanis a szabályozott szakmáknál nagyon sok szakma kikerült a korábbi jogszabályból, ami alapján például a festők esetében sem kell semmilyen végzettség.