Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Bibliatörténeti kiállítás: Egyedülálló könyvritkaságok kerültek közszemlére Vásárosnaményban


Bibliatörténeti kiállítás - Egyedülálló könyvritkaságok Vásárosnamény

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1465811400174581/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

Vásárosnamény – A Beregben és annak szívében, Vásárosnaményban számtalan ritkaság fellelhető és kerül közszemlére az ország számos pontjáról ide érkezve. Ilyen különleges kiállítás került a beregi ősz beköszöntével közszemlére most a Művelődési Ház kiállítótermében is, ahol egyedülálló könyvritkaságokból nyílt Bibliatörténeti kiállítás, ,,Történelem egy asztalon,, fantázianévvel.elvalaszto 4

Bibliatörténeti kiállítás - Egyedülálló könyvritkaságok Vásárosnamény 1

A szép számmal megjelent publikumot a rendezvény kezdetén az intézmény igazgatója, Iványi Tamás köszöntötte. Beszédében üdvözölte a jelenlévőket és a Biblia történetét ecsetelve konferálta fel a kiállítás tulajdonosát Grabaritsné Visontai Ágnest és kiállítás-szervezőjét Kovács Zoltánt.
[fbvideo link=”” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]elvalaszto 4
Bibliatörténeti kiállítás - Egyedülálló könyvritkaságok Vásárosnamény 2
Szavait követően a gyűjtemény tulajdonosa vette át a szót, aki a gyűjteményről, annak keletkezéséről és a különleges ritkaságokról is ejtett néhány szót. Megtudhattuk, hogy a Bibliatörténeti kiállítás 2013. szeptemberében indult útjára. Alapelve pedig a vallási és lelkiismereti szabadság tiszteletben tartása. Továbbá azt, hogy a Bibliatörténeti kiállítás alapját egy magángyűjtemény képezi, melynek célja felekezeti és világnézeti elköteleződéstől függetlenül bemutatni a Biblia kialakulását, a fordítások történetét, a történelemre, kultúrára és gondolkodásra gyakorolt hatását. Beharangozójában elmondta, hogy a kiállított darabok milyen különlegességeknek örvendenek és kerülnek majd bemutatásra.
[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1465933096829078/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

elvalaszto 4

Bibliatörténeti kiállítás - Egyedülálló könyvritkaságok Vásárosnamény 3
Szavait követően a kiállítás szervezője Kovács Zoltán vette át a szót, aki a Biblia keletkezéséről, hitéről és a vele szemben felállított tévhitekről is beszélt. Tartalmas és érdekfeszítő előadásában bemutatásra kerültek a híres Qumráni tekercsek vagy éppen a Codex Sinaiticus. Számos történelmi érdekességet megtudhattunk a tekercsek korából, de bő tájékoztatást kaphattunk a Luther Márton által kiadott Bibliáról vagy a híres King James Version első kiadásáról. Betekintést nyerhettünk továbbá a magyar Bibliafordítások történetébe, valamint a neves Tóra tekercsek is górcső alá kerültek ezen a délutánon. Rögtönzött tárlatvezetése során megtudhattuk azt is, hogy a Bibliák eredeti példányaik keletkezésének sorrendjében, tudományos ismertetőkkel vannak kiállítva, így bármilyen korú és műveltségű ember eligazodik és talál maga számára érdekességeket. Elmondta továbbá, hogy a régészet számos olyan kéziratos és nyomtatott bibliakiadást tart számon, melyek a tudomány és a teológia számára felbecsülhetetlen értékűek. Ezek a könyvek a világ különböző könyvtáraiban, múzeumaiban, kutatóintézeteiben megtalálhatók. A modern technika tettelehetővé, hogy az ország számtalan pontja mellett, most a beregi közönség is megcsodálhasa ezeknek a Bibliáknak a pontos hasonmásait, úgynevezett facsimilie kiadásait. Végezetül elmondta, hogy a közel 120 kötetes gyűjtemény folyamatosan bővül, melyben olyan ritkaságok szerepelnek, mint a Tóra tekercs Jeruzsálemből, Holt-tengeri agyagkorsó, Qumráni Nagy Ézsaiás tekercs, 53. fejezet (i.e. II.sz), Vulgata (V. század), Nekcsei-biblia (1330), Mátyás-graduále (1487), Luther-biblia (1534), Pesti Mizsér Gábor: Új Testamentum magyar nyelven (1536), Vizsolyi-biblia (1590), Hanaui-biblia (1608), Oppenheimi-biblia (1612), King James Version (1611), Káldi-biblia (1626), Misztótfalusi Kis Miklós Aranyas Bibliája (1685), vagy a világ más pontján érthető okokból nem megtekinthető Jefferson-biblia 1820-ból.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1466025136819874/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

elvalaszto 4

Bibliatörténeti kiállítás - Egyedülálló könyvritkaságok Vásárosnamény 4

Tárlatvezetését követően a közönség megtekinthette a könyvritkaságokat, melyet egy állófogadás követett, ahol számos kérdést tehettek fel a gyűjtemény tulajdonosának és annak szervezőjének.

[slideshow_deploy id=’128863′]

 

 

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük