
(Borítókép: Varga György/MTI)
A két éve folyamatosan zajló válság, az energiaárak emelkedésével, a nyersanyag-és alkatrészhiánnyal és az importfüggőséggel, teljes összeomlással fenyegető veszélyt jelent az egész európai iparra, és különösen az energiaigényes gyártást végző vállalatokat érinti – mondta el a cégvezér, hozzátéve, hogy a Tungsram súlyos kihívásokkal küzd. Ha ez a helyzet fennmarad, nagyszámú cég elbukhat és a dominóeffektus az egész európai ipart romba döntheti Jörg Bauer szerint.
A Tungsramot pont akkor érték a külső csapások, amikor a GE-ből való 2018-as kivásárlás után önállóan kezdett átalakulásba, a régi üzletágakat felváltó új, innovatív tevékenységek felépítésébe, amit nem lehet elvégezni, ha folyamatosan a túlélésért kell küzdeni – mondta el a cégvezető.
A Tungsram 2020-ban és 2021-ben is veszteséget termelt. Az év második felében megjelent globális alapanyag-és energiainfláció, valamint az orosz-ukrán háború következtében elszabaduló energiaárak és a volatilitás ellehetetlenítette a termékek gyártását és blokkolta az elindított orosz projektek realizálódását.
A PANDÉMIA, AZ ELLÁTÁSI NEHÉZSÉGEK ÉS AZ UKRAJNAI HÁBORÚ MEGOLDHATATLAN FELADAT ELÉ ÁLLÍTOTTA A CÉGCSOPORTOT
– mondta el az Indexnek adott interjúban Jörg Bauer, hozzátéve, hogy
egy azonnali kormányzati segítség lehetővé tenné egy tudásalapú társadalomhoz hozzájáruló, innovatív értéket teremtő történelmi magyar márka további működését, sikeres transzformációját.
A cégvezér szerint kétféle segítség jöhet szóba, vagy az állami, önkormányzati megbízások az energiahatékonysági programok révén, vagy a kormányzati pénzügyi támogatás vissza nem térítendő támogatás vagy tőkeinjekció formájában.
Miután 2022 első negyedéve nem a tervek szerint alakul, részleges leállásra készül a cég áprilisban, hogy a vevői igényekhez áttervezhessék a kapacitásokat és eladhassák meglévő készleteiket.