Sokkal szigorúbb szabályozást vezetne be az Európai Unió a Facebook és másesetében is.
A közösségi média használata egyre elterjedtebb a fiatalok körében, ám a Facebook és az egyéb oldalak használatát az Európai Unió a jövőben korlátozná – számolt be róla az InfoStart több portál értesüléseire hivatkozva.
Mindez jelentősen átalakíthatja a fiatalok online szokásait, ám szó sincs arról, hogy az ötlet most merült volna fel először. Ausztráliában elfogadták azt a törvénytervezetet, amely szerint a 16 éven aluliak számára tilos a közösségi média használata. Ausztrália ezzel a világon elsőként vezette be a korlátozást, annak ellenére is, hogy azt hatalmas tiltakozások övezték a diákok körében. Ugyanakkor a társadalom háromnegyede támogatta az intézkedés bevezetését.
Európában is felmerült a korlátozások lehetősége, Németországban például a 18 évnél idősebb válaszadók 77 százaléka úgy véli, hogy a közösségi média használatának tiltása ésszerű lépés lenne. Az Európai Unió pedig be is vezetne egy olyan korlátozást, amely minden tagállamra kiterjedne.
A Facebook használatát sem engedélyeznék
A közösségi média negatív hatásaival már számos szakember foglalkozik, és ma már az is egyértelmű, hogy ennek a fiatalok körében van a legnagyobb tétje. Éppen az ő védelmük érdekében merült fel, hogy a Facebook mellett az Instagram, a TikTok és más oldalak esetében is csak szülői engedéllyel lehetne regisztrálni.
A jelenlegi információk szerint a digitális felnőttkor bevezetésétől azt remélik az Európai Unió döntéshozó, hogy a kiskorúak biztonságosabban használhatják az internetet, és elkerülhetővé válik számos olyan probléma, amelynek akár végzetek következményei lehetnek. Elég csak az úgynevezett kihívásokra gondolni, amelyek arra sarkallják a fiatalokat, hogy veszélyes akciókat hajtsanak végre, és ezt élőben közvetítsék a saját profiljukon keresztül: több alkalommal is tragédiába torkollott egy-egy ilyen művelet.
Emmanuel Macron francia elnök és Mette Frederiksen dán miniszterelnök is úgy véli, hogy üdvözlendő lenne, ha a közösségi oldalakra 15 éves kor alatt senki nem regisztrálhatna, és ezt követően is szülői beleegyezésre lenne szükség a kiskorúak esetében. Ennek technikai megvalósításáról egyelőre kevés információ áll rendelkezésre, ám az már kiderült, hogy egy életkor ellenőrzésére alkalmas applikációt használnának ehhez, amelyek Franciaországban, Spanyolországban és Görögországban tesztelnek majd elsőként.