Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

A fiatalok inkább otthon laknak: egyre több fiatal kényszerül „mamahotelbe”


Európában egyre több fiatal kényszerül „mamahotelbe”: 2017-ről 2022-re átlagosan 24 százalékról 27-re nőtt a szülői házban élő 25-34 éves, már dolgozó fiatalok aránya. Svédországban és Finnországban a 25-34 éves foglalkoztatottak mindössze 2 százaléka él a szüleivel, míg Horvátországban 65, Görögországban 57, Portugáliában pedig 52 százalék ez az arány. Magyarország e tekintetben a középmezőnyben foglal helyet: a 25-34 éves fiatalok mintegy 29 százaléka él a szülői házban.

Az Eurofoundnak a Portfolio által idézett jelentése megállapítja, hogy bár a fiatalok foglalkoztatását tekintve pozitív jeleket látni, sok európai fiatal kiszorult a lakáspiacról, és képtelen megteremteni a családalapításhoz, megélhetéshez szükséges (jórészt anyagi) függetlenséget. Bár a még tanulmányaikat folytató fiatalok jóval nagyobb valószínűséggel élnek szüleikkel, mint a foglalkoztatottak, a dolgozó fiatalok egy jelentős része is a szüleivel él.

Az EU tagállamai között szembetűnő különbségek rajzolódnak ki, Európa valósággal kettészakadt e tekintetben: az északi országokban sokkal kevésbé jellemző, hogy a 20-as és 30-as éveikben járó fiatalok a szüleikkel élnek, mint Dél- vagy éppen Kelet-Európában. Ez részben kulturális okokra vezethető vissza, de a munkaerő-piaci bizonytalanságnak is nagy hatása van erre. A fiatalok Európa délebbi részein például nagyobb valószínűséggel dolgoznak ideiglenes munkaviszonyban, és ez a bizonytalanság megakadályozhatja őket abban, hogy a szülői házon kívüli lakhatást szerezzenek.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük