A túrát ajánlotta: Sebestyén Zoltán túravezető (fényképek: Müller Nándor)
Túraszervezés, szállásfoglalás, információ: (www.keletmecsekben.hu)
Hosszúhetény – Püspökszentlászló – Hettyey-forrás – Pécsvárad (Zengővárkony Rockenbauer Pál sírja) – Hosszúhetény
Táv: 20km, szk: 330m, min: 6ó, jelzés:
Rockenbauer Pál emlékére, szép, közepesen nehéz körtúra.
Túránk Hosszúhetényből indul a jelzésen. A faluból kifelé haladva megtekinthetjük Hetény vezér kőbe faragott szobrát. Miután kiértünk kavicsos úton gyalogolunk a Zengő és a Hármas-hegy között. Jobbról a jellel találkozunk, amely a Zengőről Pusztabányára tart, majd balról a csatlakozik –Zobákpusztáról – utunkhoz.
Rövidesen elérjük Püspökszentlászlót, ahol tornácos házak között haladunk, jobbra egy kis harangláb mellett megyünk el, majd a falu „központjában” a Hettyey-forrásnál a jelzés véget ér. A forrás az utóbbi években fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Vízhozama 0,5-3 liter/perces értékű. A forrás nevét Hettyey Sámuel püspökről kapta, és 1898-ban építették ki, azóta többször felújították. Itt megtekinthető a püspöki kastély és a hatholdas arborétum (jó fotótéma lehetőségek).
Rövid pihenő után az arborétum kerítése mellett a jelen haladunk, majd a kerítés ezen oldalának a végénél balról a jellel találkozunk, amely Kisújbányáról érkezik. Innen, továbbra is a kerítés mellet rövid, de meredek szurdokon (esős időben nehezen járható) együtt halad a és jelzés.
Miután fölértünk az erdészeti műútra a jelzések szét vállnak, a jel a Zengőre tart, mi pedig, ugyan már csak rövid szakaszon, de a jelzésen haladunk. Miután a jelzés balra letér, a Réka-völgyhöz mi a továbbiakban a műúton, jelzetlen úton gyalogolunk. Majd balról rövid szakaszon a jelzés csatlakozik túránkhoz, de csakhamar le is tér és keleti irányba a Zengőre tart.
Túránk ismét turistajelzés nélkül műúton halad, de rövid idő után, rövid ideig a balról csatlakozó Óbányáról érkező jelzésen gyalogolunk, majd miután elérjük (északi irányból) Pécsváradot a templomnál balra fordulunk és a jelzésen családi házak, pincék, hétvégi házak között haladva, jobbra tekintve szép látványban lehet részünk. Később figyelnünk kell a szelídgesztenye fákra, ugyanis nincs jelölve hol kell letérni a jelzésről balra. Miután letértünk a jelzésről már Zengővárkonyban vagyunk és elérjük Rockenbauer Pál sírját. Biológusként végzett az egyetemen. Az első és utolsó munkahelye a Magyar Televízió volt. Szerkesztő és rendezőként, főleg ismeretterjesztő és természetfilmek készítésében jeleskedett, melynek kapcsán első magyarként bejárta mind az öt kontinenst. Lelkes híve volt a magyar hegymászásnak, sokat tett annak népszerűsítésében. Hamvai, kívánsága szerint a Mecsek hegység lábánál, a fent említett Zengővárkonyi több száz éves szelídgesztenyésben nyugszanak, egy nagy nyers, vörös márványkő alatt. „Kéktúrázó, ha arra jársz, állj meg egy percre az oszlopnál és emlékezz arra az emberre, aki mára már legendássá vált útján készült dokumentumfilm-sorozattal megismertette mindenkivel az Országos Kéktúrát! ” Továbbiakban vissza Pécsváradra ugyanazon a jelzésen haladunk a templomig, ahol jöttünk. A templom után továbbra is a jelzésen, kis házak közt haladva (velünk tart a jelzés), keresztezi utunkat a jelzés, amely balról a Pécsváradi vártól, jobbra nagyon szép úton a Zengőre tart. Családi házak, pincék társaságában a jelzésen hagyjuk magunk mögött Pécsváradot, egy idő után letérünk a jelzésről balra, ami a Zengőre tartó jelzésbe csatlakozik. Miután letértünk, már jelzetlen úton hosszan haladunk nyugati irányba. Túránk vége felé haladva a Zengő mindvégig tőlünk jobbra van. Hosszúheténybe beérve családi házak között haladva érjük el túránk kiindulási és egyben végpontját is.