Közzétette - Kategória - Nyíregyháza, Nyírség hírei, Regionális hírek, Rendezvények, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye krónikája

XIV. Országos Zongora Olimpia megyénkben


XIV. Országos Zongora-olimpia megyénkben

Fotó: Boros Mihály

2016 az olimpiák éve. A szabolcsi megyeszékhely kissé lemarad a modern nyári sport olimpiák mögött, de igencsak patinás a maga majdnem 40(!) esztendejével. 1977-ben Babka József, a nyíregyházi Zeneiskola zongoratanára – később a Vikár Sándor Zeneiskola igazgatója – kezdeményezésére lett a zeneiskolai korosztály versenyhelye Nyíregyháza. Idén, 2016-ban 71 versenyzővel zajlott a XIV. országos megmérettetés.

Nosztalgiázzunk, emlékezzünk az egykori sikerekre?
Igen. Bocsánat, de csak néhány név ugrik elő hirtelen: az egykori győztesek között volt Sára Jenő két növendéke, a Tóth ikrek: Marica és Anikó, Rábai Júlia és Gődény Márta, Krokovay Gizella, Fesztóry Ágnes, Ortutay Éva, Obbágy Anna, Karsai Márk, Korpai Dani, de Nyíregyházán tűnt fel egy kiváló tehetség, a ma világjáró zongoraművész, Bogányi Gergely is.

A ZENETANÍTÁS NEVELÉS

Dr. Hargitai Imre zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem habilitált egyetemi docense, a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanszakvezető zongoratanára – az idei versenybizottság elnöke vasárnapi záróbeszédében –, miután az ÜGY egyetemes és folyamatos, az előző verseny zsűrielnökét, Nádor György professzort idézte, aki szerint „…nem szerencsés, ha kizárólag sikerorientált a tanítás. Nem jó megközelítés az, ha az ember csak versenygyőzelmekben gondolkodik. Hiszen a zenetanítás azért elsősorban mégiscsak nevelés. Ember-nevelés, rendkívül sok képességet fejleszt, koncentrációt, az állóképességet, különböző dolgok koordinációját, összekapcsolását és tulajdonképpen mind ezek gyakorlatilag az egész életben alapvető hasznúak és fontosságúak, tehát azok, akik zenét és művészeteket tanulnak, valami olyan tudásra tehetnek szert, amit aztán egész életükben bárhol kamatoztatni tudnak.” És valóban ennyi a zenei nevelés, se több, se kevesebb. Éppen elég, éppen megfelelő!

Nem mellesleg győzedelmeskedtek a nyíregyháziak. Egy korcsoportos első díj, egy különdíj és két tanári elismerés. Molnár Csaba az I. korcsoportban a legszebb Bach mű előadásáért kapott különdíjat. Tanára Tirpákné Lizák Teodóra. A legeredményesebb felkészítő tanár két díját – Nyíregyháza Megyei Jogú Város, illetve a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete elismerését – Pólikné Smid Ildikó nyerte, tanítványa az I. helyezett Pucsok Tünde, az Eötvös Gyakorló Iskola 8. osztályosa, ő május elején már Romániában a „Kis virtuózok” Nemzetközi Zongoraversenyen játszik.
2019-ben pedig ismét Nyíregyházán lesznek Magyarország legjobb zeneiskolás zongoristái. Indul tehát egy újabb áldozatos, de boldogságos három esztendő!

Matyasovszki Edit


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük