Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Világszerte ismert festőnő munkáiból nyílt emlékkiállítás a vásárosnaményi Beregi Múzeumban


Sipos Zsofia emlekkilallitas a beregi muzeumban vasarosnameny (1)

Vásárosnamény – A világszerte méltán neves Sipos Zsófia festőművész munkáiból nyílt ,,Múltba néző” címmel emlékkiállítás a Bereg egyik leglátogatottabb helyszínén, a vásárosnaményi Beregi Múzeumban. A kiállítás címét a művésznő által a Beregi Múzeumnak 2002 novemberében adományozott festmény adta. A Varga János múzeumigazgató által vezetett intézmény az elmúlt évek során már igen sok időszaki kiállítással emelte a város kulturális életét, mely most számos okból különlegesebb volt a többinél. A különleges tárlat apropóját ugyanis a térséghez ezer szállal kötődő, immáron elhunyt festőművészre való emlékezés adta, ahol főképpen beregi témájú festményei kerültek közszemlére.

Hazánkban és külföldön is nagy népszerűségnek örvendő művész, 1931. január 27-én Hidasnémetiben született. Festőművész, a debreceni Medgyessy Ferenc Körben Félegyházi László, Bíró Lajos vezetésével folytatott képzőművészeti tanulmányokat. A Hortobágyi Nemzetközi Alkotótábor, a Pasztellfestők Egyesületének és a Gidai Gabriella Református Tanítóképzésért Alapítványnak is alapító tagja volt. Több vidéki városban volt egyéni és csoportos kiállítása, így korábban Vásárosnaményban is. Festészetének fő témája a Felső-Tisza falvai és tájai. Pályáját számos kiállítás, elismerés fémjelezte, mint Debrecen város művészeti ösztöndíj; Krúdy Emlékpályázat II. díja; Hajdú-Bihar megye SZMT ÜT díja; Országos Jubileumi Tárlat nívódíja; Szolnoki Képzőművészeti Triennálé különdíja; Országos Nyári Tárlat fődíja; Hatvani Tájkép-festészeti Biennálé fődíja; 42. Vásárhelyi Őszi Tárlat munkajutalma; Tavaszi Tárlat nívódíja és Debrecen város művészeti díja.  Sipos Zsofia emlekkilallitas a beregi muzeumban vasarosnameny (2)

A Tomcsányi kastély falai között megrendezésre kerülő tárlatmegnyitón a megjelenteket a Beregi Múzeum tárlatvezetője, Tóthné File Dóra köszöntötte. Köszöntőjében bemutatta a kiállítás megnyitóján megjelent közjogi méltóságokat, illetve a festőművész családtagjait. Továbbá elmondta, hogy a 106 évvel ezelőtt született Csiszár Árpád, a Beregi Múzeum alapítójára is emlékeznek ezen kiállítással.

Sipos Zsofia emlekkilallitas a beregi muzeumban vasarosnameny (3)

Köszöntőjét követően beszédet mondott a város polgármestere, Filep Sándor is. Beszédében kiemelte, hogy a Beregben és annak szívében, Vásárosnaményban mindig történik valami, megköszönve ezt a város intézményeinek. Megköszönte továbbá a festőművésznek, aki bár már nem lehet köztünk, de tagadhatatlanul a  Felső-Tisza vidékének szerelmese volt. Kijelentette, hogy a Bereg szíve, az elhunyt művész szívében is ott volt, hiszen minden munkáján érződik, az itt található tájak és emberek iránt érzett szeretete, mely által örökre itt lesz a Beregben. Megköszönte, hogy a mai rohanó világban ennyien megjelentek ezen eseményen. Végezetül pedig köszöntötte nőnap alkalmával az összes jelenlévő és a városban lakó hölgyet.

Sipos Zsofia emlekkilallitas a beregi muzeumban vasarosnameny (4)

A polgármester köszöntőjét követően a Beregi Múzeum igazgatója, Varga János nyitotta meg az emlékkiállítást. ,,Emlékkiállítást nem jó rendezni, ha azt mondjuk emlék, abban benne van, hogy valami elmúlt, nincsen már!” – kezdte gondolatait az igazgató. A folytatásban az emlékekről és az emlékezésről beszélt, melynek végén elmondta, hogy emlékkiállítást rendezni mégis jó, csak ne a rossz felől nézzük, hogy az a valami, az a valaki már nincsen, nem lehet itt velünk, amire, akire emlékezünk. Gondolatait a festőművész életútjának bemutatásával folytatta, ahol gyermekkorán keresztül, kronológiai sorrendben ismerhettük meg őt és munkásságát. Az igazgató beszédéből egyebek mellett fény derült arra is, hogy már tíz évesen reprodukciókat gyűjtött, albumba ragasztva azokat, emellett külön rajzra járt és festett. Kiállításairól is szót ejtett, mely bejárta Debrecen összes kiállítótermét, de Kecskeméten, Salgótarjánban és Nagykőrösön is megcsodálhatták munkáit. Vásárosnaményban 1978-ban, a Nagyközségi Járási Művelődési Központban is kiállítása nyílt. A múzeumigazgató külön említést tett arról, hogy külföldön is megismerhették alkotásait, mint például Romániában, Németországban, Finnországban, Lengyelországban, Japánban vagy éppen Kínában. A kiállítás helyszíneinek felsorolásának befejeztével az élete során számos díjat kiérdemlő művész elismeréseit sorolta hosszan. Megtudhattuk azt is, hogy a Máthé-kúria részleges felújítását követően az állandó kiállítások rendbetétele utáni megnyitó ünnepségen három festményt adományozott a Múzeumnak, mely az igazgatói fogadó irodában tekinthető meg a mai napig. Végezetül Tivadaron és a Felső- Tisza vidékén töltött időszakára tért ki, mely emlékek mentén, festészete és ez által stílusa is kialakult a hosszú évek során.

Sipos Zsofia emlekkilallitas a beregi muzeumban vasarosnameny (5)

Az ünnepélyes megnyitó után a festőművész családja, egy a művésznő munkáiból összeállított katalógust ajándékozott a megjelenteknek, melyet végül állófogadás zárt.

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük