A Vértesszentkereszti bencés apátság romjait a Vértes erdejének sűrűje rejti a Gerencsérvártól 2 km-re északra, Bokod község közelében, Oroszlány közigazgatási területén.
A Vértes „vadonában”, egy emelkedésen, hatalmas fák között bukkan elénk, mint egy látomás, a kolostor romja, amelyet Oroszlány vagy Pusztavám felől közelíthetünk meg.
Mívesen faragott kövei igazi művészettörténeti csemegeként szolgálnak a román kor és a kora gótika építészeti emlékeit fürkészőknek. A Vértes erdőrengetegében vélhetően már a bencés szerzetesek megjelenése előtt korai templom állt, amely mellett csaknem kilencszáz évvel ezelőtt bencés kolostort és templomot építettek.
A monostor alapítási évszámát nem ismerjük, ám az ismert, hogy az épületekben 1146-ban már szerzetesek éltek. Az építkezéseket Vértesszentkereszten II. Ugrin püspök kezdte el a 12. század végén, és örököse, I. Miklós ispán fejezte be a 13. század első negyedében. Az építkezésen több műhely munkája tükröződik.
A 13. században a korai épületegyüttestől délre hatalmas méretű, gazdag szobrászati díszítésű háromhajós, keletelt, bazilikális elrendezésű román kori templom épült.
Károly Róbert uralkodása idején a vidék királyi tulajdonba került, kedvelt vadászterületévé vált. Azokra az időkre tehető az apátság fénykora, amikor a kegyurai az uralkodók voltak.
Megközelítése:
Pusztavám felől:
A templommal szemben induló úton (Petőfi Sándor utca) megyünk Pusztavám-Ipartelepek felé a sáv jelzésen. Ezt követjük, kb. 1,6km múltán balra térünk és folytatjuk utunkat az aszfaltos erdészeti úton. Kb. 2,0km múltán elhagyja az aszfaltutat a sáv jelzés, de mi folytatjuk utunkat az aszfaltúton. Innen kb. 1,5km-re aszfaltút fut be balról, mi erre kanyarodunk és követjük a jelzést. Elhaladunk az egykori szállítószalag alatt, kb. 750m megtétele után a fán megpillantjuk a „Vértesszentkereszt-rom” feliratú fa táblát (ha épp nincs leverve). Követjük a meredeken futó földutat, kb. 300m után megpillantjuk a kerítés mögött elhelyezkedő impozáns romokat.
Oroszlány felől:
A vasútállomásról kijövet jobbra kanyarodunk és követjük a sáv jelzést. Kiérve a főútra (kb. 250m) jobbra , a vasúti kereszteződés felé kanyarodunk (kb. 200m), de nem megyünk át rajta, előtte balra kanyarodunk. Ipari telep jelenik meg tőlünk jobbra. Hosszasan haladunk (kb. 1,5km), míg a széles Táncsics Mihály utca le nem keresztez minket. Itt a jelzés egyenesen halad tovább, mi viszont jobbra kanyarodunk. Kb. 500m haladunk tovább (elhaladunk a Bányászati Múzeum előtt), amikor is balra kanyarodunk. Ezen az aszfaltúton megyünk kb. 5,2km, ahol balról egy aszfaltút csatlakozik hozzánk, erről érkezik a jelzés is. Mi egyenesen továbbmegyünk, , de kisvártatva (kb. 60m) jobbról is bejön egy aszfaltút, erre kanyarodva követjük a jelzés. Elhaladunk az egykori szállítószalag alatt, kb. 750m megtétele után a fán megpillantjuk a „Vértesszentkereszt-rom” feliratú fa táblát (ha épp nincs leverve). Követjük a meredeken futó földutat, kb. 300m után megpillantjuk a kerítés mögött elhelyezkedő impozáns romokat.
Geocaching adatok
Vértesszentkereszti Kolostor (GCVeKo) |
Nagyobb térképért klikk a képre!