A klímaváltozás következtében egy új trópusi betegség, a leishmaniasis jelent meg Európa mediterrán térségében, amely súlyos egészségügyi kockázatot jelent.
Az Egészségügyi Világszervezet által az elhanyagolt trópusi betegségek közé sorolt leishmaniasis egyre gyakoribbá válik Európa déli régióiban. A betegség terjedése szorosan összefügg a globális felmelegedés okozta hőmérséklet-emelkedéssel, amely kedvez a kórokozót terjesztő lepkeszúnyogok elszaporodásának, írja az Index.
A betegség súlyosabb esetekben a belső szerveket is megtámadhatja, érintett lehet a nyirokcsomó, a lép, a máj és a csontvelő. A fertőzés további tünetei közé tartozik a láz, a fogyás és a vérszegénység, kezelés nélkül pedig a leishmaniasis akár halálos kimenetelű is lehet.
A kórokozót terjesztő lepkeszúnyog felismerhetően kisebb és szőrösebb a többi szúnyogfajnál, jellegzetes ismérve, hogy nyugalmi állapotban „V” alakban tartja a szárnyait.
Szakértők szerint a leishmaniasis mellett más trópusi betegségek, mint például a dengue-láz és a malária előfordulása is növekedett az elmúlt évtizedekben Európában, a tendencia pedig szintén összefüggésbe hozható az éghajlatváltozással.