Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Úgy habzsoljuk a gyógyszert, mintha legalábbis muszáj lenne: megduplázta nyereségét a hazai gyógyszergyártó


A gyenge forint és az Egyesült Államokban jól teljesítő, cariprazine hatóanyagú csúcskészítmény is javította a gyógyszergyártó első féléves teljesítményét. A Richter 420 milliárd forintra emelkedő árbevétel mellett duplázódó, 138 milliárdos adózott nyereséget ért el.

Nyitókép: Pixabay

Erős első féléves teljesítményről számolt be kedd reggel a Richter, amely 1,5 százalékos bevételbővülés mellett minden főbb eredménysoron két számjegyű növekedést ért el, miközben adózott nyeresége bő kétszeresére ugrott.

A hazai gyógyszergyártó társaság árbevétele 1,5 százalékkal 419,7 milliárd forintra emelkedett, mivel a gyógyszergyártás 14,1 százalékos bővülését nagymértékben ellensúlyozta a romániai nagy- és kiskereskedelmi üzletrész tavaly tavaszi eladása következtében visszaeső nagy- és kiskereskedelmi forgalom.

A bruttó fedezet 15 százalékkal 289 milliárd forintra nőtt, a bruttó fedezeti hányad pedig 0,6 százalékponttal 70,0 százalékra javult 2024 első félévében.

Kilőtt a profit, a gyenge forint is kellett hozzá

A tisztított üzemi eredmény (EBIT) elérte a 136 milliárd forintot, ami 21 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az árfolyamhatások kiszűrésével a tisztított EBIT 133 milliárd forintot tett ki.

Az adózott eredmény a tavalyi több mint kétszeresére, 138 milliárd forintra nőtt, amihez a pénzügyi eredmény is nagyban hozzájárult.

Az ingadozó árfolyammozgásoknak betudhatóan a Richter ugyanis 21 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el a gyengébb forint miatt, szemben az egy évvel ezelőtti jelentős, 49 milliárd forintos árfolyamveszteséggel. Duplázódott a szabad cash flow is, amely 111 milliárd forintot tett ki az időszakban.

Kétszámjegyű bővülés a legtöbb piacon

A forgalom területi megoszlását tekintve

  • Európában kilenc százalékkal,
  • Észak-Amerikában 19 százalékkal,
  • Latin-Amerikában 33 százalékkal,
  • Ázsiában pedig 39 százalékos növekedésről számolt be a társaság.

A főbb piacok közül csupán Oroszországban zsugorodott – 7 százalékkal – az értékesítés. Magyarországon eközben tizedével ugrott meg a forgalom.

A neuropszichiátiai üzletág bevételei 22 százalékkal nőttek a Vraylar 18 százalékkal bővülő amerikai értékesítésétől is támogatva.

A nőgyógyászati szegmens forgalma 15 százalékos bővülést mutat, ezen belül a kulcsfontosságú márkák (EVRA, Drovelis, Ryeqo és Lenzetto) továbbra is a növekedés fő hajtóerői maradtak, de a hagyományos portfólió is jól teljesített.

A biotechnológiai üzletág árfolyamszűrt bevételei ötödével haladták meg a tavalyi első félévit, mivel a CDMO alacsony bázisról emelkedett, míg a Terrosa értékesítését a partnereknek történő előzetes gyártás és szállítás támogatta.

A general medicines üzletág a második negyedévben visszatért a kétszámjegyű forgalomnövekedéshez. A szezonális tényezők megszűntek, a kelet-európai eladások javultak, a volumen/mix hatás továbbra is támogató maradt, amit segítettek az új bevezetések, emellett az árfolyamhatás is pozitív volt a második negyedévben.

Tartja az éves célt a Richter vezetése

Az erős első féléves eredmények fényében a vezetőség megerősítette a 2024 egészére vonatkozó előrejelzését.

A gyógyszeripari bevételek így 2,15-2,25 milliárd euró közé futhatnak be, a tisztított üzemi eredmény (EBIT) pedig 725-750 millió euró közötti lehet.

A vállalat azzal számol továbbá, hogy az M&A ügyletek további egy százalékponttal támogathatják az árbevétel növekedését, de kis mértékben, körülbelül 10 millió euróval negatívan befolyásolhatják az EBIT-et idén.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük