Tokaj
A Tokaj-hegyaljai az ország legismertebb borvidéke.
Neve és leghíresebb terméke a Tokaji Aszú világszerte ismert és elismert.
A tájegység névadó városa Tokaj, Miskolctól ötvennégy kilométerre fekszik.
A város fejlődésében nem csak a bortermelés játszott szerepet, fontos közlekedési csomópontként is szolgált.
Tokaj nevét 1353-ból őrzi írásos emlék, de a környéket már 1067-től Tokaj néven emlegetik.
A tájnak többször volt közismert ura, hiszen tartozott a Hunyaidakhoz, Szapolyaiakhoz.
Egészen a világháborúkig folyamatosan fejlődött, polgárosodott, a borvidék bevételei jómódot biztosítottak az itt élőknek.
A háborúk évei után ez a lendület megtört, a város jelentőségét fokozatosan vesztette, jellemző, hogy városi rangját is csak 1986-ban kapta vissza.
Mára kedvelt turista célponttá vált.
Megbecsülésének jeleként, valamint a környéken végzett borászati munka elismeréseként 2002-től a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék a Világörökség részévé vált.
Tokaj kapuja: Tarcal
Tarcal nem véletlen kapta a „Tokaj – kapuja” nevet.
Fekvésénél fogva kiindulópontja – vagy éppen szálláshelye – azon látogatóknak, akik Hegyalját szándékozzák megismerni.
A közelben található Zemplén-hegységben lehetőség nyílik mind a nehezebb, mind a könnyedebb túrázást kedvelőknek, így azok is bátran nekivághatnak a hegynek egy piknikes kosárral, akik családdal, kisgyermekkel érkeznek.
A Tarcal által lefedett terület ősrégi település.
Tanúsítják ezt a község határának különböző helyein megtalált kőkori pattintott, csiszolt kőeszközök, réz-és bronzkori agyag edények, bronzból készült dísztárgyak, és ókori római ezüstpénzek.
Tarcal ősrégi település, bár eredetileg a mai Nagy-hegy viselte nevét.
Jelentős állomása, később lakhelye volt a Kárpát-medencébe érkező honfoglaló eleinknek, Anonymus írásaiból pedig tudjuk, hogy egy magyar vezérről, Torcholról kapta nevét a hegy.
Tarcal a történelem során sok megrázkódtatáson ment keresztül; elvesztette mezővárosi méltóságát, s igazodnia kellett mindenféle hatalmi szeszélyhez, mely egyszer földet osztott, máskor termést szolgáltattatott be.
Mára azonban a legjelentékenyebb bortermő helyek közé sorolandó és büszkeségére legyen mondva, 2002-ben az egész Tokaj-hegyalja kultúrája – vele együtt Tarcalé is – felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
A túra hossza: 8km
Geocaching adatok
Tokaji aszúeszencia (GCAszu) |
Nagyobb térképért klikk a képre!