Közzétette - Kategória - Bereg, Szatmár és Rétköz térségi krónikái

Több új telepítésű almásra lenne szükség – véli egy nyírmadai gazda


alama

Nyírmada – Az idei hozamkiesés leginkább az időjárásra vezethető vissza – fogalmazott Rácz Imre, aki szerint pünkösdkor nagy területet ért erős jégverés a megye keleti részén, valamint az aszály szinte mindenhol felütötte a fejét.

A kisebb termésmennyiség a tavalyi évhez képest megemelte az értékesítési árakat. Betakarításkor nettó 80–90 forint/kilogramm körül mozgott a friss étkezési alma ára, ugyanez tárolóból kiszállítva 120–130 forint/kilogramm körül alakult. Az ipari alma iránt is élénk volt a kereslet, amit a szezon végi 40 forint jól példáz. A fogyó készletek miatt az étkezési árak tovább emelkedtek, ez 120–150 forintban realizálódott – közölte a NAK megyei elnöke, akinek eladatlan, vagy eladhatatlan betárolt készletről nincs információja.

Beigazolódott a prognózis

Poór Miklós Nyírmada környékén gazdálkodik és termeszt almát. Szerinte beigazolódott a szezon előtti prognózis, miszerint országszerte fele annyi alma lesz a fákon, mint tavaly. Beszélt arról is, hogy a terméskiesést valamelyest kompenzálta a felvásárlási ár.
– Nekem is 30 százalékkal kevesebb almám termett, de az ár, melyen eladtam, elfogadhatóvá tette a szezont. Tavaly rekordtermés volt, de nyomott áron tudtuk értékesíteni a gyümölcsöt, ám az idei szezont sem nevezném optimálisnak – vélekedett a gazda, aki hozzátette: jól talán azok jártak, akik intenzív módszerrel termesztették az almát.

– A mennyiség sajnos minőségi problémával is párosult. Az idén nem tároltam be semmit, mindent eladtam egy nagykereskedőnek, a Rauch-nak, jobb áron, mint 2014-ben. Úgy vélem, kevés gazdának lesz nyereséges az idei szezon, azoknak viszont szinte biztos, akik új telepítésű almással foglalkoztak, ők az alternancia miatt jobban jártak. Az ilyen ültetvényekből kellene több a megyében is – fogalmazott Poór Miklós, aki szerint az unió célja is az ültetvényszerkezet átalakítása.
– Ez jó dolog, de úgy vélem, az erre a célra elkülönített 17 milliárd forint öt évre kevés, ennyiből 4–5 ezer hektár új szerkezetű gyümölcsöst lehet telepíteni, pedig ennek a ötszörösére lenne igény – tekintett a jövőbe a nyírmadai gazdálkodó.

Szabolcsonline


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük