Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

Tavaszi reuma


A nyugalmi téli időszak véget ért és a tavasz érkeztével a természet is ébredezni kezd. Ugyanúgy, ahogy a fák virágzásnak, a virágok pedig rügyezésnek indulnak, a testünket is fel kell készíteni az aktívabb évszakra. Teljesen természetes, hogy a szervezet érzékenyen reagál az időjárás változásaira, de mi képesek vagyunk ezt az átállási folyamatot megkönnyíteni.

A legnagyobb problémát a csalóka időjárás okozta megfázás, és a virágzás okozta allergiás tünetek mellett a különböző reumatikus bántalmak okozhatják. Ezek fő tünete a fájdalom, s a merevség az ízületekben, az izmokban és az inakban. Sajnos ez a betegség éghajlattól függetlenül elterjedt a világban, minden hetedik embert érint kortól, nemtől és fajtól függetlenül. Nem fertőző, nem is örökölhető minden formája. A pontos diagnózis-állítás, illetve a kezelés mindenképpen szakorvosi ellenőrzést igényel. Szerencsére kevés százalékban okoz tartós munkaképtelenséget, halálos kimenetelre pedig szinte nem is volt még példa. Legsúlyosabb esetben műízület beépítésére lehet szükség.

De természetesen az utóbbira is nagyon kevés precedens volt, hiszen az orvostudomány, valamint a természetgyógyászat a reumás problémákra is számos gyógymódot ismer.

A tünetek tavaszi kiújulásának oka a mozgáshiány okozta merev izmok hirtelen megerőltetése, illetve a télen felhalmozódott túlsúly okozta izomgyulladás lehet, melyek leginkább a gerinc és a csípő ízületeiben jelentkeznek és hát, vagy nyaki fájdalmakat okoznak.

Az első, s legfontosabb lépés a szervezet ellenálló képességének növelése, a kiválasztó tevékenység élénkítése, s a tavaszi fáradtság okozta izomgyengeség mozgással való kompenzálása.

Az ellenálló képesség növelésére a vértisztító kúrák a legalkalmasabbak. Ezt szenna, vagy rebarbara alapanyagú, hashajtó hatású teák alkalmazásával tudjuk legkönnyebben kivitelezni. Az anyagcsere megváltoztatása szintén a reumakezelés alappillére. Készítsünk keveréket két-két teáskanálnyi bodza, vadárvácska, aranyvessző, szemvidítófű és iglicegyökér elegyítésével, majd három evőkanálnyit adjunk belőle egy liter forró vízhez és 5 perc áztatás, majd leszűrés után fogyaszthatjuk. Legalább hat héten át naponta háromszor igyunk egy-egy csészényit a siker érdekében.

Ha jó pár felesleges kiló felszaladt ránk a tél során, s érezzük, hogy ez is megterhelő izmaink számára, akkor a diéta, illetve az izomerősítő és fogyasztó testmozgás mellett fogyasztóteát is készíthetünk. A recept megegyezik az előbb említett keverékével, csak az alapanyagok különböznek. Használjunk matélevelet, hibiszkuszvirágot, valamint bengefakérget és fogyasszuk napjában kétszer.

Habár az orvostudomány nem, de a természetgyógyászat a köszvényt is a reumatikus megbetegedések közé sorolja. Ennek a megelőzésére, vagy legalább is a kellemetlen tünetek enyhítésére, is készíthetünk vízhajtó tinktúrát. Elegyítsünk két-két teáskanálnyi csalánt, nyírfalevelet, gyermekláncfűt, zsurlót, s csipkebogyót, majd a keverékből kanalazzunk három evőkanálnyit egy liter forró vízbe. 5 percnyi ázás, illetve leszűrés után fogyaszthatjuk napi két alkalommal hat héten keresztül.

De nem a gyógynövényes kúra (fitoterápia) az egyetlen módszer a reuma okozta fájdalmak csillapítására. Fontos a csökkentett fehérje, hús, cukor és hüvelyes bevitel is, mivel ezek mind súlyosbíthatják a beteg állapotát. Viszont az E ,C,D, B6 vitaminok, s a szelén bevitele, illetve almaecet fogyasztása kedvező élettani hatásaik miatt jelentős javulást hozhatnak a reumával küszködők számára.

Mindezek mellett elengedhetetlen a szervezet lúgosítása is, hiszen a tél folyamán a kevésbé erőteljes izzadás miatt erősen savas kémhatásúvá válik. Jó lúgosító módszer a zöldségek, a fűszernövények, a csírafélék, valamint a sörélesztő beépítése az étrendbe, egy háromhetes szódabikarbóna-kúra, egy húsz napos barnarizs-diéta, vagy a tavaszi böjt betartása.

A táplálkozáson kívül a folyadékbevitelre is nagyon figyeljünk oda, mert a kiszáradás ronthatja az ízületek állapotát.

Az ízületi problémák egyik legsúlyosabb formái a különböző artitiszek, melyek kéz, valamint lábdagadás okoznak, leginkább az aktív nők számára és akár végtagdeformációhoz is vezethetnek.

A fájdalmak csillapítására, illetve a gyulladás csökkentésére javallott módszer a hidroterápia. Elmehetünk kénes, radon emanációt tartalmazó gyógyvizes és gyógyiszapos termálfürdőkbe, de készíthetünk házilag is ülőfürdőt bio boltban beszerezhető kénoldatból, vagy bazsalikom, szurokfű, majoránna, torma, ánizs, cickafark, babérlevél, izsóp és pemetefű keverékéből. Ehhez adagolhatunk pár csepp citromfű, kakukkfű, vagy levendula illatú illóolajat mézzel, tejjel vagy tejszínnel elegyítve. Húsz perces fürdőzés, majd jó alapos szárítkozás után kenjük be magunkat gyógynövénykivonat (boróka, orvosi zsálya, kámfor vagy borsmenta) tartalmú krémmel és alaposan takarózzunk be, hogy kiizzadhassunk minden káros anyagot a szervezetünkből. A kénes megoldással pedig a kénhiányos szervezetünket tölthetjük fel.

Hideg duzzanatra aromaterápiás fürdőt, míg meleg ízületre zeolitus alapanyagú agyagpakolást tanácsolnak a szakértők. A holt-tengeri sós vízfürdő, a víz alatti masszázs, valamint a szaunás gőzölés mindenféle reumatikus megbetegedésre fizikoterápiás gyógyírt jelenthet. Hónapokra megakadályozhatjuk a gondok kiújulását a méhméreg jótékony hatása segítségével (pl. propolisz tartalmú készítmények által).

A vérkeringés felgyorsítására és az esetleges duzzanatok lelohasztására éjjeli pakolást alkalmazhatunk külsőleg mentol, csípős paprika, koriander vagy mustármag felaprításával.

Összességében azonban nem elég a testi kezelés, hanem komplex, lelki terápiára kell törekednünk. A mozgásgyakorlatok elengedhetetlenek a lelki egyensúly megtartásához, de figyelnünk kell lelkünk nyugalmára is. Meg kell tanulnunk relaxálni, meditálni, s nyíltabban élni, hogy a túlzott fizikai aktivitási kényszerünk, illetve a tudatunk mozdulatlansága egyensúlyba hozható legyen.

eletmodom.eu


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük