A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) jelentése szerint az 5. héten 83 600 ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Rusvai Miklós virológus szerint a járvány mostanra tetőzött, így hamarosan csökkenhet az esetszám, de aki eddig nem kapta el és nincs beoltva, továbbra is veszélyben van.
Az óvodákban és iskolákban is rengeteg a beteg, sok helyen alig maradt néhány egészséges gyermek. Az elmúlt évek egyik legsúlyosabb influenzajárványát éljük, mely hasonló intenzitású, mint a 2017-es szezon. A szennyvízvizsgálatok adatai alapján már csökkenő tendenciát mutat a vírus koncentrációja, ami arra utal, hogy a következő hetekben a megbetegedések száma is visszaesik.
A virológus szerint a járvány megszűnéséhez tartósan 15 fok feletti hőmérsékletre lenne szükség. A vírus főként a kisgyermekeket és a legyengült immunrendszerűeket érinti súlyosan, de minden korosztály érintett.
A szakértő szerint az influenza elleni védőoltás jelentősen csökkentheti a szövődmények kockázatát, különösen a rizikócsoportok esetében. A várandós nők számára is ajánlott, mivel a magas láz növelheti a vetélés kockázatát.
Noha a koronavírus és az influenza is folyamatosan jelen van, a mostani súlyosabb influenzaszezon után a következő években várhatóan enyhébb járványokkal kell számolni. A virológus szerint az influenzafertőzés kockázata csökkenthető a megfelelő higiéniai szabályok betartásával, vitamindús táplálkozással, sportolással és szükség esetén maszkviseléssel.
Az NNGYK adatai szerint az idei szezonban jóval kevesebben kérték az influenza elleni védőoltást, mint az előző években. Az Indexnek nyilatkozva a szakember azonban arra figyelmeztetett, az oltás a legbiztosabb védekezés, és felelőtlenség pusztán a szerencsére bízni, hogy elkerüljük a betegséget.