Távolság: 15km
Jelzés: vissza másik lehetőség vissza vagy
Dobogókőröl, a kilátótól a jelzés mentén induljunk el, s ezen haladjunk végig.
Az aszfaltos erdei feltáró útnál a Lukács-árok felé haladjunk.
Dömösről három útvonalon indulhatúnk vissza Dobogókőre.
jelzésén, majd elérve a Szőkeforrás völgyét dönthetünk, hogy kihagyva a Rám-szakadékot a Lukács-árkon át térünk vissza sávon, vagy áthaladunk a Rám-szakadékon a sáv jelzését követve, ha ezt az útat választjuk, kiérve a szakadékból Dobogókőre a legrövidebben a sáv jelzésen térhetünk vissza.
A harmadik lehetőség, Dömösről a Szakó-nyereg felé vesszük az irányt a sávot követve, érintve a dömösi prépostsági altemplomot.
A romokat elhagyva az erdőn át vezet minket a sáv a Téry úton, fel a Szakó-nyeregig.
Félúton, az erdőből kiérve egy nagy tisztás fogad minket, itt a homokúton jobbra tartva haladjunk, és közben figyeljük baloldalunkon az erdőt, egy eldugott kis pihenőnél vezet minket tovább a egy kopjafa mellett.
A Szakó-nyereg tetején az Ilona pihenőnél, Szt.Bernát emlékmű alatt megpihenhetűnk, majd tovább haladva a sávon, érintve a Tost-sziklát, és a Hegedűs obeliszket, visszaérkezűnk Rezső-kilátóhoz.
Dömös:
Dömös különleges román stílusú műemléke a látványosan helyreállított prépostsági altemplom. A prépostságot és káptalant a 12. század elején Könyves Kálmán öccse, Álmos herceg alapította. Az épületegyüttes a török háborúk idején pusztult el, romjait a 18. században széthordták. A templom fennmaradt alapfalait feltárták, rekonstruált altemploma látogatható. Dömösön állt egykor I. Béla udvarháza is. A Képes Krónika szerint 1063-ban itt omlott össze az uralkodó alatt saját trónja, mely olyan sérüléseket okozott, hogy a király nemsokára belehalt a sérüléseibe.
A hajdani kéttornyú, háromhajós, félköríves szentélyekkel záródó román stílusú templomnak, valamint a déli oldalán álló egykori királyi kastély, és a prépostság épületének napjainkra csak alapfalai maradtak meg. A templom megemelt szentélye alatti altemplom azonban fennmaradt viszonylagos épségben. A területen 1970-es években Gerevich László régész végzett ásatást. A rommaradványok és a korábban már múzeumokba szállított kőfaragványok lehetővé tették az altemplom hiteles helyreállítását.
Geocaching adatok
Téry út (GCTery) |
Nagyobb térképért klikk a képre!