Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

Orrvérzés: mi okozza, és mit tehetünk ellene?


Az orrvérzés nagyon gyakori, élete során mindenkinél előfordul legalább egyszer. Sokszor jóval látványosabb, mint amennyire súlyos tünet, de időnként az orrvérzés komolyabb betegségek jele is lehet.

Az orrunkban rengeteg apró, sérülékeny erecske található. Ha ezek megpattannak, akkor kezd el vérezni az orrunk – az orr elhelyezkedése miatt ez igencsak „látványos”, és sok esetben kicsit riasztó jelenség.

Két típusa van az orrvérzésnek, az egyik az orrjárat alsó szakaszában, az orrcimpák környékéntalálható erek megpattanása miatt következik be (ez gyakoribb a gyerekeknél), míg a másik az orrjárat felső szakaszában lévő erek sérülése miatt. Ez utóbbi súlyosabb, felnőtteknél gyakoribb, és időnként orvosi ellátást is igényel.A spontán orvérzés meglehetősen gyakori, különösen a gyerekeknél. Az orr piszkálása, a belső hámréteg apró sérülése (például ha egy megszáradt váladékdarab felsérti) is okozhatja az orrvérzést.

Az orrvérzés gyakori azoknál, akik vérhígító gyógyszereket szednek, illetve az idősebbeknél, akiknek a vére gyakran lassabban alvad meg. Az orrvérzést gyakran nehezebb elállítani és általában hosszabb ideig tart azoknál, akik ilyen gyógyszert szednek, véralvadási zavaraik vannak vagy magas a vérnyomásuk.Az orrvérzés lehetséges okai között találjuk a túl gyakori vagy túl erőteljes orrfújást, az orr piszkálását, az orrsérüléseket, az arcüreggyulladást, az orrsövényferdülést, a környezeti változásokat és a túl száraz levegőt, az allergiát, bizonyos gyógyszereket, a kábítószereket (például a kokaint), illetve a májbetegségeket, mely befolyásolhatja a véralvadást.

A felső szakaszban történő orrvérzés okai lehetnek a magas vérnyomás, a kalciumhiány, az irritáció (például maró hatású vegyszerekre), de ritkán súlyosabb betegséget, például véralvadási zavarokat vagy daganatokat is jelezhetnek. Ha valakinél gyakran és erősen jelentkezik az orrvérzés, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Az orrvérzéssel kapcsolatban az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a fejet hátra kell hajtani, mert így gyorsabban eláll. Azonban épp az ellenkezőjét kell tenni, vagyis előre kell hajtani a fejet. Ha hátrahajtjuk a fejünket, a vér lecsoroghat a nyelőcsőbe vagy a légcsőbe.

Ha elkezd vérezni az orrunk, dőljünk előre és óvatosan szorítsuk össze az orr puha részét, lélegezzünk a szánkon keresztül. Üljünk le úgy, hogy a fejünk magasabban legyen, mint a szív, ez ugyanis csökkenti a vérnyomást és segít elállítani a vérzést. Legalább 15-20 percen keresztül maradjunk nyugodtan. Az érintett terület megnyugtatására hideg borogatást is alkalmazhatunk.

hazipatika.com


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük