Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Nincs megállás, további településeken zárják be a postákat – A Magyar Posta elárulta miért zárják be őket


Jelentős számú postahivatal zárt be vidéken augusztus elsejétől, ami komoly felháborodást váltott ki az emberekben. Újabb három településről derült ki, hogy augusztus elejétől bezárt a posta – közölte az RTL Híradó.

A csatorna beszámolója szerint a Nógrád megyei Ecsegen egy vállalkozó azt állította, hogy felajánlották neki a posta működtetését, de olyan kevés pénzt ajánlottak érte, hogy nem érte volna meg. Elviekben itt és több más településen is mobilposta működik a jövőben, de ezt sem viszik túlzásba: a Komárom-Esztergom vármegyei Únyon például naponta összesen 20 percet lesz elérhető ez a szolgáltatás. A Nógrád vármegyei Ecsegen pedig bő egy órát működtetik.

Az nem világos, hogy bocsátottak-e el alkalmazottakat, és ha igen, hányat. Az sem segít, hogy a Posta továbbra sem árulja el, hogy pontosan hány településen zárt be a hivatal.

Az már augusztus elsején kiderült, hogy aznapi hatállyal országszerte megközelítőleg 100 postahivatal bezárásáról döntött a Magyar Posta. Jellemzően 1500 fő alatti kistelepülések érintettek, s az ország távoli pontjain lévő hivatalokra került lakat. Pontos lista nincs. A leépítési hullám mindezzel együtt már több mint egy éve tart, sőt, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter áprilisban büszkén jelentette be, hogy bezártak 354 postát, 2327 embert pedig elbocsátottak.

A Magyar Posta most elmondta, mi a döntés valódi oka.Hatalmas felháborodást okozott, hogy augusztus elsejei hatállyal csaknem 100 postahivatalt zár be a Magyar Posta vidéken. Ennek következtében nem kevés postai dolgozó veszítheti el az állását, a lakosok pedig helyben posta nélkül maradnak – írta a hellovidek.hu.

A hivatalokat elsősorban kistelepüléseken zárják be, de van köztük budapesti is. Jellemzően 1500 fő alatti kistelepülésekről van szó, amelyeket a Postások Facebook-csoportban meg is neveznek.

Többek között Lad, Sonkád, Ecseg, Csokvaomány, Szigetbecse Homokszentgyörgy, Zalahaláp, Pusztazámor, Pécsely és Sáregres postahivatalára került lakat, tehát hazánk egymástól távol eső pontjain egy időben zártak be a postahivatalok.

Pontos lista azonban egyelőre nem került nyilvánosságra a megszűnő postákról.

A dolgozók becslése szerint csaknem 90–100 postahivatal zárt be szerte az országban, a Magyar Posta Zrt. azonban hivatalosan nem kommunikált az ügyről semmit.

A hellovidek.hu felkereste a Magyar Posta Kommunikációs Osztályát

„A Posta jelenleg a jogszabályi elvárásokat messze meghaladva, országszerte közel 2150 postán áll az ügyfelek rendelkezésére. Az ügyfélforgalom csökkenése miatt azonban bizonyos helyeken üzemeltetési módot vált”

– tudatta a Magyar Posta Kommunikációs Osztálya.

A Magyar Posta hozzátette, hogy az üzemeltetési módok tekintetében elsősorban a postapartneri együttműködések kialakítását szorgalmazzák, valamint lehetőséget adnak a szolgáltatások mobilpostával történő biztosítására, azon településeken, ahol postapartneri együttműködésre nem kerül sor.

A postai szolgáltatás tehát minden településen biztosított marad ezután is.

„A Magyar Posta arra törekszik, hogy hatékonyan, az ügyféligényekhez rugalmasan alkalmazkodó 21. századi, modern szolgáltatásokat nyújtson”

– emelte ki a Magyar Posta Kommunikációs Osztálya.

Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet elnöke azonban az okokról is beszélt.

Mint mondta: a Magyar Posta a piaci versenyben működő vállalat, amely a bevételeiből finanszíroz minden kiadást, kezdve a személyi költségektől a fenntartáson és üzemeltetésen át a beruházásokig és az újításokig.

A versenytilalmi szabályok miatt állami támogatást nem kaphat. Tehát a gazdaságos működés érdekében számos mérlegelésre van szükségük. Az elektronikus szolgáltatások teljesítésével az ügyfelek általi személyes igénybevétel rendkívüli módon lecsökkent.

„Az 1500 lakos alatti településeken a forgalomból eredő bevétel nagysága a veszteség nagyságát növeli. Sajnos a racionalizálási intézkedések fájó döntéseket eredményeznek. A posta az érintett településeken egyedi tárgyalások következtében biztosítja a szolgáltatást: vagy önkormányzati fenntartásban, vagy egyéb vállalkozási formában”

– mondta Tóth Zsuzsanna.

Amennyiben nem lesz eredménye a településen az egyeztetésnek, a Posta az egyetemes szolgáltatási kötelezettségének megfelelve mobilposta szolgáltatással teljesíti a feladatát.

A Postatörvényben rögzítettekre különös figyelmet fordít a munkáltató és a kirótt kötelezettségeknek megfelel – mondta a Postás Szakszervezet elnöke.

A munkájukat elvesztett dolgozók kapcsán Tóth Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy az egyeztetések következtében az önkormányzat vagy a vállalkozó is átveheti a dolgozót további foglalkoztatásra, a postai feladatok elvégzésére.

Ha ez nem történik meg, a munkavállalót elsősorban a postai hálózatban tartanák – tehát ha van a környező településen, nagy postán megüresedett álláshely, neki ajánlja azt fel elsőként a Posta. Amennyiben egyik megoldás sem megfelelő, valamint a munkavállaló mérlegelése az egyéni helyzet következtén azt az eredményt hozza, hogy megválik a Postától, akkor végkielégítéssel szüntetik meg a munkaviszonyt.

„A szakszervezet jelentkező tagjai számára nyújt segítséget a döntési helyzetben segítségül. Sokan több évtized alatt nem kényszerültek ilyen nagyságrendű döntésre ill. nem igazodnak el a jogi útvesztők, lehetőségek között”

– jegyezte a Postás Szakszervezet elnöke.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük