Közzétette - Kategória - Beregi Krónikák, Regionális hírek, Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Nemzeti ereklyével bővült a vásárosnaményi Beregi Múzeum


Tomcsanyi Pal - Nemzeti ereklyével bővült a vásárosnaményi Beregi MúzeumVásárosnamény – Nemrégiben nagy megtiszteltetés érte a Beregi Múzeumot, Vásárosnaményt és az egész Bereget – tudatta szerkesztőségünkkel Varga János, a Beregi Múzeum igazgatója.

Az igazgató elmondta továbbá, hogy a vásárosnaményi Tomcsányi-kastély februárban elhunyt utolsó lakója,  Tomcsányi Pál fia és annak családja  augusztus 5-én érkezett Vásárosnaményba. A család látogatást tett a Beregi Múzeum kiállításainak helyet adó kastélyban, ahol a 2018. február 22-én, életének 94. évében elhunyt akadémikus és mezőgazdasági szakíró is gyermekkora nagy részét töltötte.Tomcsanyi Pal - Nemzeti ereklyével bővült a vásárosnaményi Beregi Múzeum (2)

Itt tartózkodásuk során Tomcsányi Pál végakaratának megfelelően átadásra került a Beregi Múzeum részére a tudományos életművének elismeréséül 2014-ben adományozott Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést, valamint a Vásárosnamény Díszpolgára emlékplakettet. A Bereg szívébe, Vásárosnaményba került ereklyét a széchenyi-díjas agrármérnök az agrármarketing hazai meghonosítása, a fajtakutatás és a kutatásmódszertan kidolgozása, valamint a tehetséggondozás- és a tudományszervezés területén végzett kimagasló színvonalú munkája elismeréseként vehette át.

A Nívós nemzeti ereklyét és a hozzá tartozó okiratokat az emlékplakettel együtt a ,,A kastély lakói” elnevezésű kiállítás anyagában tekinthető meg a nyilvánosság számára is a közeljövőben, tovább emelve  a Múzeum és a kiállítás fényét – zárta gondolatait Varga János.Tomcsanyi Pal - Nemzeti ereklyével bővült a vásárosnaményi Beregi Múzeum (1)

Tomcsányi Pál 1924-ben született Budapesten. 1946-ban szerzett mezőgazdasági mérnöki oklevelet a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Kutatóként nevéhez kötődik a fajtakutatás, a gyümölcs-, szőlő-, dísznövény- és erdészeti fajtaminősítés megalapozása és bevezetése. Társszerzője volt a gyümölcs fajtafenntartó szelekciós eljárásának és szabványosításának. Ennek alapján – többek között – a Jonathan és a Starking fajták esetében szelektált klónokat vezettek be a magyar almatermesztésben. Emellett kidolgozta a fajták ökonómiai és preferenciaértékelését, valamint a gyümölcs fajtafenntartó nemesítési módszertanát.

A jelenlegi Nébih jogelődjében, az Országos Mezőgazdasági Minősítési Intézetben több mint húsz éven át irányította a kertészeti szabványosítást. Meghatározó jelentőségű volt munkássága a pomológia tudományának hazai fejlesztésében. 1966-ban kidolgozta a kutatói ismeretgazdálkodás fogalomkörét, 1970-ben az agrármarketing tudományos módszereit, amelyeket a felsőoktatásba is bevezetett. Emellett elkészítette az élelmiszer-gazdasági marketing szakmérnökképzési tananyagát. A kutatói ismeretgazdálkodás fogalma alapján 1998-ban kidolgozta az általános kutatásmetodológiát, valamint az ismeretalkotás és -közlés elméletét, továbbá az ahhoz kapcsolódó gyakorlati megoldásokat. Ez utóbbi témában ő a szerzője az első olyan írásos tananyagnak, amely több doktori iskolában jelenleg is az egyik kötelező tantárgy, és amelynek tanításában évtizedekig ő is részt vállalt. Kezdeményezője és megalapítója volt az osztályközi Agrármarketing Bizottságnak.

Több mint 250 tudományos publikáció, 26 könyv és 13 könyvrészlet szerzője vagy társszerzője volt. Hat gyümölcs-fajtaismereti (pomológiai) könyvet írt.

Az MTA rendes tagjaként három akadémiai tudományos bizottságnak is (Agrár- és Bioműszaki, Agrár-közgazdasági, Kertészet- és Élelmiszer-tudományi Tudományos Bizottság) haláláig aktív tagja volt. A Logisztikai Osztályközi Állandó Bizottság tiszteletbeli elnökeként és a Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságban is az Agrártudományi Osztályt képviselte.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1995-ben Széchenyi-díjat és Ipolyi Arnold tudományfejlesztési díjat, 2014-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkereszt a csillaggal kitüntetését kapta. Ezeken kívül a Szent István Egyetem díszdoktora, a johannita rend jogi lovagja,
Vásárosnamény díszpolgára, valamint az amerikai The Catholic Academy of Sciences levelező tagja is volt.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük