Február 1-től már nincs ingyenes lakcímkártya, azért fizetni kell, aki viszont nem szeretne 3700 forintot adni érte, nem kötelező kiállíttatni, de a kormányablakokban kell erről nyilatkoznia lakcímváltozásnál.
Ugyanakkor komoly kellemetlenségekkel számolhat, aki úgy dönt hogy nem óhajtja kifizetni a pluszdíjat – írja a 24.hu.
A jövőben a lakcímigazolvány kiállítására, kiállítás-megakadályozó nyilatkozat hiányában, jogszabályban meghatározott hatósági eljárás keretében kerül sor, mely nyomán
elválik egymástól a nyilvántartásba történő bejegyzés (például nyilvántartásba vétel, lakcímbejelentés) valamint az azt követő lakcímigazolvány-kiállítás – derül ki a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányhivatalok és okmányirodák vezetői részére kiadott tájékoztatójából.
2025 február elsejével megszűnik:
– az állampolgári ügyekben eljáró szerv eljárását követő-,
– a hazai anyakönyvezést végző szerv eljárását követő-,
– a magánútlevél iránti kérelem előterjesztését követő hivatalbóli nyilvántartásba vételhez-, továbbá
– a honosításhoz, visszahonosításhoz kapcsolódó lakcímigazolvány-kiállítás.
A polgárok a nyilvántartásba vételt követően bármely járási hivatalnál, konzuli tisztviselőnél kezdeményezhetik lakcímigazolványuk kiállítását.
Február 1-től
– a lakcímigazolvány kiállításáért, pótlásáért 3700 forint,
– a lakcímigazolvány kiállításáért, pótlásáért és belföldön, postai úton könyvelt küldeményként történő kézbesítéséért 5700 forint,
– a lakcímigazolvány kizárólag belföldön, postai úton könyvelt küldeményként történő kézbesítéséért 2000 forint díjat szükséges megfizetni.
A lakcímigazolvány kiállításáért nem kell díjat fizetni, egyebek közt,
– 14 évet be nem töltött polgár részére lakcímigazolvány igénylésekor,
-a lakcímet is tartalmazó régi típusú személyi igazolvány cseréjekor, amennyiben a polgárnak nincs lakcímigazolványa,
– tévesen bejegyzett adatok, gyártmányhiba esetén
– költözéssel nem járó lakcímváltozás miatt – olvasható a Miniszterelnöki Kabinetiroda dokumentumában.
A változás nyomán a kormányhivatalnak nyilatkoztatniuk kell az ügyfeleket, hogy kérnek-e vagy sem lakcímkártyát lakcímváltozásánál, mivel az nem ingyenes.
A lakcímet elméletileg a Digitális Állampolgárság Programmal (DÁP) is lehet igazolni. Ugyanakkor jogszabályi előírás vonatkozik arra, hogy a személyazonosító igazolvány–lakcímkártya, útlevél–lakcímkártya, jogosítvány–lakcímkártya csak párosan érvényes okmányok. Csak a lakcímkártyán szerepel a személyi szám, amellyel az állampolgárokat beazonosítják, például a rendőri igazoltatásoknál is kérik ezt az okmányt. Emellett számos élethelyzetben, például bank-, szolgáltatóválasztáskor, segélyek, ellátások igénylése vagy országgyűlési választások alkalmával kérik a bemutatását.