Az olívaolaj ára 2018 óta több mint kétszeresére emelkedett. A drágulást kiváltó tényezők között szerepelnek a szárazság, a hőhullámok és más éghajlati változások, amelyek különösen Spanyolországot érintik súlyosan.
Ahogy az árak megugrottak, úgy nőtt a „határokon átnyúló uniós bejelentések” száma is. Ezek a bejelentések címkézési hibákra, potenciális csalásokra és szennyezett olajokra vonatkoznak.
Míg 2018 első negyedévében mindössze 15 ilyen esetet regisztráltak, addig idén már 50 esetről számoltak be – ez több mint háromszoros növekedést jelent.
A jelentések szerint olyan olajokat találtak, amelyek nem engedélyezett anyagokkal, például növényvédő szerekkel és ásványi olajokkal voltak szennyezve. Egyes esetekben üvegszilánkokat is találtak az olívaolajban. Számos alkalommal hamisították meg az extra szűz olívaolajat rosszabb vagy olcsóbb minőségű olajokkal való keverés révén.
A 2023 eleje óta az EU-nak küldött 182 bejelentésből 54 Olaszországból, 41 Spanyolországból és 39 Görögországból származott.
Chris Elliott, Queen’s University Belfast professzora szerint bár a szennyezett olívaolaj elfogyasztása súlyos következményekkel járhat, nagyon valószínűtlen, hogy ezek a termékek nagy szupermarketek polcain jelenjenek meg.
Spanyolországban a szárazság és hőhullámok miatt jelentős termelés-visszaesést tapasztaltak. A Nemzetközi Olívaolaj-tanács előrejelzése szerint a globális olívaolaj-termelési szint 2023-24-ben várhatóan 2,4 millió tonnára csökken – ez 27%-kal kevesebb, mint öt évvel ezelőtt.
Ennek eredményeként az árak drasztikusan megemelkedtek: tavaly novemberben például száz kiló extraszűz olívaolajat Jaénból már 787 euróért lehetett megvásárolni – ez több mint háromszorosa az öt évvel korábbi árnak.
Az agrár-élelmiszeripari termékek minőségvédelmével foglalkozó hatóságok folyamatosan dolgoznak azon, hogy megelőzzék a csalásokat. Tavaly például Olaszországban egy program keretében 380 tonna hamisított olajat foglaltak le több mint kétmillió euró értékben.