Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák, Gazdaság

Munka nélkül 90 ezer forint járhatna minden magyarnak


penz-10

Míg a közgazdászok, a szociális szakma képviselői és politikusok elméleti vitákat folytatnak arról, hogy van-e értelme az alanyi jogon járó feltétel nélküli alapjövedelemnek, addig Finnország gyakorlatban nézi meg, hogy működik-e a rendszer: januárban kísérleti jelleggel elindította az alapjövedelmi programot. Fejenként havonta 560 eurót kapnak a kiválasztottak. Összesen kétezer 25 és 58 év közötti munkanélküli került a programba, akik a havi 560 eurós (180 ezer forintos) juttatást akkor sem vesztik el a hagyományos munkanélküli segéllyel ellentétben, ha munkát vállalnak.

A kísérlet két évig tart, ez alatt árgus szemekkel vizsgálják, hogy hogyan hat mindez az egyénre: ellustul tőle, és esze ágában sem lesz munkát vállalni, mert úgyis megél valahogy, vagy megtáltosodik, képzi magát, és akár kisebb fizetésért is hajlandó lesz elmenni dolgozni. Ha bejön, akkor Finnországban országos szinten is bevezethetik, ami más országokban is mintáként szolgálhat.

Az alapjövedelem bevezetésének gondolata egyre népszerűbb más ­uniós tagállamokban is. Egy tavalyi felmérés szerint a 28 tagállamban a választók 68 százaléka szavazna biztosan vagy valószínűleg igennel erre a kérdésre.

De közgazdaságilag is egyre nagyobb lehet a létjogosultsága. Az előrejelzések szerint húsz éven belül a ma ismert munkahelyek harmada-negyede is megszűnhet a nyugati világban a robotok elterjedése miatt. Így az alapjövedelemmel lehetne biztosítani, hogy az automatizálással járó előnyöket ne csak kevesek élvezhessék.

Pogátsa Zoltán közgazdásznak számításai is vannak, hogyan lehetne ezt itthon bevezetni.– Két dolgot kell jól belőni, hogy működőképes legyen a rendszer: az alapjövedelemnek el kell érnie a létminimumot, hogy megakadályozza az egyén lecsúszását, de ne legyen túl sok, vagyis a kényelmes élethez ne legyen elég – mondta Pogá­tsa Zoltán. – Az alapjövedelemnek 90 ezer forintnak kellene lennie, a minimálbérnek pedig nettó 120 ezer forintnak – kalkulált a közgazdász, aki szerint akár most is be lehetne vezetni.

blikk


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük