Közzétette - Kategória - Bereg, Szatmár és Rétköz térségi krónikái

Módszertani fejlesztések a mezőgazdaságban


kukorica

Az őszibúza- és a kukorica-fajtakísérletek idei módszertani változtatásaival a Vetőmag Szövetség és a GOSZ célja, hogy a gazdálkodók a termelés kiinduló pontját képező fajtaválasztásban pontosabb és részletesebb adatokat kaphassanak az egyes fajtákról.
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZ) a Gabonatermesztők Országos Szövetségével (GOSZ) közösen már tizenegyedik éve szervezi az őszibúza- és kukoricafajták posztregisztrációs fajtakísérletét. A kisparcellás kísérleteket a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság Szántóföldi Növények Fajtakísérleti Osztálya végzi a hatósági fajtakísérleti hálózat állomásain. A szakmai felügyeletet a Fajtakísérleti Innovációs Tanács biztosítja.

Polgár Gábor, a VSZ igazgatója elmondta, a vizsgált kukoricafajtákat a módszertani előírások szerint kódszámmal látták el, így a kísérletben a fajták anonimitása miatt kizárható a részrehajló értékelés. A fajtakísérletek célja, hogy a termelők számára jól hasznosítható, objektív információt adjanak a különböző adottságú területeken termesztett, majd különböző vizsgálatokon kiértékelt fajtákról.

Az őszibúza-kísérletben idén összesen 46 fajtát vizsgálnak eltérő termőhelyi adottságok mellett az ország több pontján: Tordason, Szombathelyen, Eszterágpusztán, Székkutason, Szarvason, Debrecenben, Gyulatanyán, Jászboldogházán, Iregszemcsén és Mosonmagyaróváron. A kísérleti helyszínek az ország különböző termőtájait reprezentálják. Újdonság, hogy a fajták vizsgálatát, kezelését és kiértékelését két éréscsoportra bontva végzik el. A kísérleti parcellák betakarítását követően a terméseredmények mellett a fajták beltartalmi értékei is a vizsgálatok tárgyát fogják képezni.

A hibridkukorica-fajták posztregisztrációs kísérletében a FAO 300, 400 és 500 éréscsoportban 34 fajta vesz részt. Az ország tizenegy pontján  (Tordason, Jászboldogházán, Szombathelyen, Eszterágpusztán, Debrecenben, Abaújszántón, Mezőhegyesen, Nyíregyházán, Iregszemcsén, Székkutason, valamint Jánoshalmán) tesztelik a hibrideket. A kísérletek nemcsak a szemtermés eredmények összehasonlítására szorítkoznak, hanem három helyszínen különböző termőhelyi viszonyok mellett elvégzett érésdinamikai vizsgálat is gazdagítja a fajtához kapcsolható termesztési információkat. A módszertani változtatás eredményeként a fajták egy meghatározott részénél éréscsoport meghatározásra is sor kerül. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szándékát fejezte ki, hogy bekapcsolódik kísérletsorozat szervezésébe, és részt vesz az eredmények alapján létrehozandó ajánlati fajtalista kialakításában.

A kísérletek eredményeiről az év második felében összefoglaló kiadványok készülnek majd, amelyeket mindenki számára elérhetővé tesznek a szövetségek honlapján.

(Vetőmag Szövetség/nak.hu)


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük