2024 márciusáig fenntartaná a kormány a 2015 őszén bevezetett „tömeges bevándorlás” okozta válsághelyzetet – írja a hvg.hu az Orbán-kormány oldalán megjelent rendelettervezetre hivatkozva.
Mivel a számok nem igazolják a hosszabbítás szükségét, más törvények gumiparagrafusaira hivatkoznak. Újdonság, hogy a korábbiakkal ellentétben most még indoklást sem fűznek hozzá. Igaz, azok sem voltak valami nagyon konkrétan, mivel az országos rendőr-főkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének tájékoztatására hivatkoztak, általánosságban.
A portál megjegyzi, hogy a válsághelyzet nem keverendő össze a veszélyhelyzettel, bár az utóbbiból is van kettő: a megugró energiaárak, valamint az orosz-ukrán háború miatt. Ezek az Alaptörvény szerint különleges jogrendet biztosítanak, rendkívüli kormányzati jogosítványokkal.
Amennyiben meghosszabbítják a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, akkor egyszerre három, rendkívüli helyzet lenne érvényben egyszerre Magyarországon.
Az intézkedés eleinte a szerb határ közelére vonatkozott, ám területi hatályát 2016 tavaszán kiterjesztették az egész országra, a fenntartását pedig 2023 januárjában a Kormányzati Tájékoztatási Központ azzal indokolta, hogy a tömeges bevándorlás 2015 óta folyamatosan sújtja Európát, és a legaktívabb továbbra is a magyar határt is érintő balkáni útvonal. Ebből 2023-ban némi erőszak látszott a magyar-szerb határ túloldalán, illetve néhány menekültcsapat a szlovák-magyar határon a szomszéd országban 2023. szeptember 30-án tartott parlamenti választás előtt.
Az Orbán-kormány immár nyolc éve változatos veszély- és válsághelyzetekre hivatkozva fenntartja magának a rendeleti kormányzás lehetőségét, ezzel a formális parlamenti kontrollt is megszűntetve. A „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” először 2016 márciusában hirdették ki, azóta minden alkalommal meghosszabbítják. Emellett hirdettek már veszélyhelyzetet a koronavírusra, valamint 2022 májusa óta orosz-ukrán háborúra hivatkozva is, utóbbit rendre meghosszabbítják.
Mindezek közös jellemzője, hogy a veszély- illetve válsághelyzetek mögé bújva sok esetben olyan témákban hoznak döntéseket, amelyek köszönőviszonyban sincsenek a hivatkozási alappal. A Telex összesítése szerint 2022-ben 267 kormányrendeletet hirdettek ki különböző veszélyhelyzetekre hivatkozva, ez az összes jogszabály 18,5 százaléka, a kormányrendeleteknek pedig 41,5 százaléka volt.