Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Milliókat érintő adóváltozás jön Magyarországon


Jó hír érkezett januárban: a kormány 12 millió forintról 18 millió forintra emelte az általános forgalmi adót érintő alanyi adómentesség határát. Most az Indexnek Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke azt hangsúlyozta, az intézkedésre óriási szükség volt, és azt is belengette, hogy 2026-tól további emelést szeretnének elérni: „Jó döntés született, és a kamara büszkén vállalja, hogy ennek a döntésnek részese volt.”

Az adóalany február 28-ig nyilatkozhat arról, hogy alanyi áfamentességet választ-e.

Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke – aki korábban adóügyekért felelős helyettes államtitkár, majd az MNB alelnöke volt – most az Indexnek arra hívta fel a figyelmet, hogy korábban sok szó esett arról, hogy az Európai Unióban és Magyarországon az adminisztrációt csökkenteni kell. Folyamatosan kereste a gazdaságpolitika az ár-érték arány szempontjából túl sokba kerülő jogszabályokat, ezeket pedig megszüntették vagy az adminisztrációját összevonták, esetenként néha eltörölték.

Ezek hasznos harcok. A vállalkozói közösségeknek, kamaráknak, egyesületeknek folyamatosan figyelni kell, és bele kell állni minden csatába, ugyanakkor nagyon fontosak az elvi jelentőségű, hosszú viták is. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy ne terheljük túl a kicsiket. Teher alatt nő a pálma, szokták mondani, de azt nem teszik hozzá, hogy a túl nagy teher alatt meg elpusztul. Ezek a »kicsik« hatalmas szerepet játszanak munkáltatói szempontból, jelentős mértékben járulnak hozzá a GDP-hez, de a legfontosabb, hogy ők alkotják a gazdaság finom szövetét.

Balog Ádám ugyanakkor azt is kiemelte, ezeknek a kisvállalkozásoknak már nincs erejük arra, hogy az egyre bonyolultabbá váló világban az adminisztrációs rendszereket olyan szinten értsék, mint egy nagyvállalat, ahol minden adminisztrációs területre külön osztály van. A kicsiknek könyvelőjük van, nem gazdasági osztályaik. Az MKIK alelnöke szerint ehhez kell igazítani az elvárásokat.

A kevesebb adminisztrációnál csak egy lehet jobb

Ha adminisztrációcsökkentési stratégia szempontjából nézzük a kormány bejelentését, akkor az adminisztrációt alulról kell lebontani. Jelen esetben 2019 elején emelték legutóbb 8 millióról 12 millióra az áfa alanyi adómentesség határát. Azóta az aggregált infláció több mint 50 százalék, azaz a mostani emelés már nagyon időszerű volt. Így legalább reálértéken nagyjából ugyanakkora teljesítményig lehet csökkentett adminisztrációval „vállalkozni”, mint 2019-ben. Így Balog Ádám szerint ez nagyon pozitív döntés, sok mikrovállalkozónak sokat jelent és segítséget nyújt. Az MKIK alelnöke azt is kiemelte, hogy

az MKIK már gyűjti a piaci információkat az intézkedés hatásáról, azonban valószínűséggel később kérik a kormányt, hogy most ne várjon éveket, hanem 2026. január 1-jétől ismét emeljen az értékhatáron.

Az általános forgalmi adó európai uniós szinten harmonizált közteher. Azaz a magyar áfatörvénynek igazodnia kell az EU-s keretszabályhoz. Az Európai Tanács irányelve 85 ezer eurót vagy az ennek megfelelő, nemzeti pénznemben kifejezett összeget határoz meg maximumként. Ez nagyjából 34 millió forintos felső határt jelent, tehát van még jogi mozgástere a kormánynak. A kérdés az, hogy az alanyiadómentesség-emelés közvetett hatása mennyiben kompenzálja a közvetlen adóbevétel kiesését. Ezt folyamatosan elemzi a jövőben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.

Balog Ádám szerint, akinek az alanyi adómentesség rendszere kedvező, az most fújhat egy nagyot, hiszen nem kell év végén izgulni az utolsó számlák miatt. Így nem kell visszafogni a termelést, nem zárnak be korábban és nem próbálja meg az utolsó pár számláját a következő évre tolni:

fontos tisztázni, ez nem kötelezően érvénybe lépő áfamentesség, hanem lehetőség, amelyről az árbevételi határ alatt lévő mikrovállalkozók dönthetnek, hogy akarnak-e élni vele. Értelemszerűen lehetnek olyan esetek, amikor a határ alatt is inkább az áfaadminisztráció elvégzését választja az adott vállalkozó, ha az ő üzletmenetéhez az jobban illik.

Azonban a nagy többség, főleg a munkaintenzív önfoglalkoztató vállalkozások, amelyeknek jellemzően a saját munkaerejükből ered az árbevételük jelentős része, él az áfa alanyi mentesség választásával. Egyrészt így kevesebb adót fizetnek, másrészt – ahogy arra korábban kitértünk – mentesülnek az áfával kapcsolatos adminisztrációtól.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük