
Hiába jött az árrésstop, a magyar lakosság mégis egyre kevesebb terméket vásárol, viszont az iparcikkekre is kiterjesztenék a kormányzati intézkedést. Vannak olyan tételek, amiket nagyobb mennyiségben vásárolnának a vevők, mint például a mosópor, mert az tartós termék. Megjegyezték, hogy ki kell használni az akciókat, mert nem tudhatják, meddig marad ez az ár − hangzott el az RTL Híradó videójában.
Május 19-én indul az iparcikkekre vonatkozó árrésstop, mely augusztus 31-ig harminc termékkategóriára terjed ki, ezt követően dönthet a hosszabbításról a kormány. A drogérialáncokban maximális 15 százalékban határozták meg az árrés mértékét, például a borotva, az eldobható pelenka és a mosópor lehet olcsóbb.
Az árréscsökkentés következtében átlagosan 16-18 százalék körüli árcsökkenés fog végigsöpörni ezeknél a termékkategóriáknál.
− közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A Központi Statisztikai Hivatal áprilisi adatai szerint a papírzsebkendő és a sampon ára is mérséklődött 2 százalékkal, ugyanakkor a mosópor 8, a fogkrém 5, a tusfürdő 4 százalékkal drágult egy hónap alatt, melyek ára Nagy Márton áprilisi Kormányinfón tett bejelentése után emelkedett. A GKI szerint azonban nem emiatt történt a drágulás, szerintük a gyártók növekvő költségeit hárították át a fogyasztókra.
Valószínűleg az történt, hogy a beszállítói árak emelkedtek. Ahol magas az energiaköltség, ott nyilván a bérköltség-emelkedés is magas, amit igyekeznek áthárítani a fogyasztókra
− mondta Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Intézet igazgatósági tagja.
A Rossmann bejelentette, hogy az árrésstop alá került termékekre mennyiségi korlátozást vezet be, vagyis a vásárlók egy-egy áruból legfeljebb csak öt darabot vehetnek, valamint ezekre kuponok sem lesznek érvényesíthetők. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint más áruházláncok is hasonló lépésekre készülhetnek, hogy elkerüljék az áruhiányt.
Azok a boltok, üzletek, akik nem érintettek az árkorlátozásban, kihasználhatják azt a lehetőséget, hogy felvásárolják az érintett termékeket, és azokat drágábban árulják saját üzletükben
− közölte Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Az élelmiszerekre vonatkozó árrésstop ellenére áprilisban is Magyarországon mérték az Európai Unió legmagasabb inflációját, mintegy 4,2 százalékot, mely a duplája az európai átlagnak.