Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Megdöbbentően magas a bántalmazó kapcsolatban élő nők száma Magyarországon


Európai viszonylatban hazánkban a legmagasabb a bántalmazó kapcsolatban élő nők száma az Eurostat, az Európai Alapjogi Ügynökség és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete felmérése szerint

A fotó illusztráció

Tíz év után először jelent meg reprezentatív felmérés a nők elleni erőszak mértékéről Magyarországon – tudatta a Patent Egyesület. Mint írják, független közvélemény-kutatók segítségével készülhetett el az EU-s tagállamokban készített kutatás, mely a 2020 szeptembere és a 2024 márciusa közötti intervallumot foglalja magába, és 115 ezer nő vett benne részt Európa minden pontjáról. A Patent szerint lesújtóak az adatok, hiszen a bántalmazott nők aránya Magyarországon toronymagasan kiemelkedik a többi európai országhoz képest – emelik ki.

A kutatás a lelki- és fizikai erőszakkal, fenyegetéssel, szexuális erőszakkal és szexuális zaklatással kapcsolatos adatokat vizsgálta, s az összesített átlag alapján az európai nők 31,8%-a, míg ehhez képest a magyar nők 54,6%-a szenved el valamilyen formában erőszakot élete során. A 24.hu szemléje szerint a kutatás összefoglalója a következő adatokat közli: az EU-ban 3 nőből 1 élt már át felnőttkorában fizikai vagy szexuális erőszakot, illetve fenyegetést, mindemellett az EU-ban 6 nőből 1 tapasztalt felnőttkorában szexuális erőszakot, ideértve a nemi erőszakot is.

Sok nő számára nem mindig biztonságos az otthon: 5 nőből 1 szenvedett már el a partnere, rokona vagy a háztartás más tagja által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszakot, továbbá 3 nőből 1 élt már át szexuális zaklatást a munkahelyén. A fiatalabb nők nagyobb gyakoriságról számolnak be: 5-ből 2 fiatal nő tapasztalt már szexuális zaklatást a munkahelyén – részletezik. Bár az erőszakot átélt nők többsége beszélt erről egy hozzá közel álló személlyel, csak minden 5. nő fordult egészségügyi vagy szociális szolgáltatóhoz, és csak minden 8. nő jelentette az esetet a rendőrségnek.

A magyar nőkre vonatkozóan a felmérésben szereplő arányok a következők: a magyar nők 41%-a szenvedett már el fizikai erőszakot vagy fenyegetést, és/vagy szexuális erőszakot a partnerétől, mindemellett arra is fény derült, hogy a magyar nők 7,6%-a jelenleg bántalmazó párkapcsolatban él. Minden második magyar nő szenved el fizikai és/vagy szexuális erőszakot vagy fenyegetést élete folyamán; a magyar nők 18%-a szenved el szexuális erőszakot élete során.

Az ENSZ korábbi közléséből arra derült fény, hogy rekordszámú, 281 segélymunkást öltek meg idén eddig világszerte, a világszervezet egyúttal arra szólított fel, hogy állítsák bíróság elé a felelősöket. Az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) közleményében a segélymunkások biztonságát szolgáló adatbázisban elérhető információkra hivatkoznak, ez alapján pedig kiemelik: a humanitárius munkások számára a 2024-es év lett a leghalálosabb.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük