Magyaregregy – Vörösfenyő kulcsosház – Szászvár
Táv: 11 km szk: 230m, mi: 4 ó, jelzés:
Könnyű túra, a végén Vadaspark- vagy Borház-látogatással.
A túra Magyaregregyről, aVadgesztenye panziótól indul. Kiérve a falu főutcájára, balra fordulunk, miután a temetőt elhagytuk, utunk jobbra tart, átmegyünk egy kis hídon, és balra kanyarodunk. Túránkat továbbiakban a balról érkező jelzést követve folytatjuk és elhaladunk a valamikori Arnold ház előtt – egykori mészárszék és kocsma – az épületben működik a falu könyvtára, kultúrháza, kiállítóterme is. Utána egy harangláb található, amint elhagytuk, továbbra is követjük a jelzést és elkezdünk előbb a házak közt, majd a Babinában szerpentinen fölfelé araszolni. Hátra tekintve, több ponton csodálatos panoráma tárul elénk. Kiérve a gerincre fiatal erdőben túrázunk. Ezek után, viszonylag hosszú az út, de túl nagy szintemelkedés már nem vár ránk.
Egy ponton csatlakozik hozzánk balról a jelzés (Kárászról), amellyel rövid idő után együtt érjük el a Vörösfenyő-kulcsosházat, amely megközelíthető a Várvölgyből a jelzésen, Vékényből a jelzésen, Szászvárról a jelzésen. A ház 21 férőhelyes. Komfort: villany nincs (petróleumlámpa van), víz a közelben fakadó három forrásból. Hangulatos, egész évben nyitva tartó ház.
Rövid pihenő után folytatjuk túránkat a jelzésen az Ól-völgyben haladva, elején egész kitett szakaszon túrázhatunk, majd később a patak mentén közeledünk a volt szászvári bányatelephez, melynek közelében Vadaspark található. A vadaspark megtekintése után kb. fél óra műúton való gyaloglás után, elérjük Szászvárdéli szélét, majd tovább haladva elmegyünk a strand mellett, és rövidesen elérjük, mint azt a túra megnevezésében is jeleztem, túránk fő állomását, a Borházat, ahol a fáradt vándor meglocsolhatja kiszáradt torkát és hűsölhet kicsit, megtekintheti a szőlőművelés és bortermelés történetét idéző kiállítást. Ezek után percek alatt elérjük a falu főterét, túránk végpontját, de itt még érdekességként megtekinthető a vár, melynek első ismert írásos feltűnése 1439-ből származik, „castrum Zaaz”-ként emlegeti egy oklevél, ekkor már Albeni Henrik pécsi püspök birtokközpontja.
Nagyobb térképért klikk a képre!