A világ minden táján, évről-évre egyre több fajt veszélyeztet a kihalás, ami alól sajnos hazánk sem kivétel. Az élőlényeket veszélyeztetettség szerint lajstromozó vörös lista idei kiadása is elszomorító képet fest: idén ezerrel több faj van a kihalás szélén.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) június végén kiadta az élőlényeket veszélyeztetettség szerint kategorizáló vörös listájának legfrissebb változatát. Idén a lista hatezerrel több, összesen 163 040 fajt foglal magába. A kihalás szélén lévő, veszélyeztetett fajok száma 45 321, ezerrel magasabb, mint tavaly. Ennek oka a természetes élőhelyek pusztulása, az élőhely-fragmentáció, az emberi tevékenység, orvvadászat, csempészet, ember által behurcolt invazív fajok – írja az Agrárszektor.
Idehaza kétezer védett faj van, köztük 58 gombafaj, 17 zuzmó, a védett növények száma 782, 87 növény fokozottan védett. 1193 állat védett, 186 fokozottan védett. Az IUCN saját online keresője szerint 5090 Magyarországon (is) honos faj található a vörös listán, ebből 279 közel veszélyeztetett, 204 sérülékeny, 111 veszélyeztetett és 39 kritikusan veszélyeztetett. Hazánk egyébként európai országként az egyik legjobban kutatott régióban van. Az európai vörös lista a kontinens egyedi élőhelyein összesen 20 ezer szövetes növényt, több, mint 800 emlős- és madárfajt, legalább 300 hüllő- és kétéltűfajt, nagyjából 1800 halfajt és több, mint 100 ezer gerinctelent tart számon. Ennek a kutatását az Európai Unió Bizottsága finanszírozza, és a kontinensen 16 ezer faj van az európai vörös lista számára felderítve és kategorizálva.
Magyarországon több, mint száz éve, 1901-ben született az első, fajokat védetté nyilvánító jogszabály. A védett és fokozottan védett fajok listáját az 1996. évi LIII. törvény és a 13/2001. (V.9.) KöM rendelet foglalta keretbe. A természetvédelemben nem csak szakértők vehetnek részt, a magyar természetvédők honlapján részletes információt lehet találni a közösségi, önkéntes kutatási (citizen science) projektekről, amik egyre nagyobb segítséget jelentenek a magyar természetvédelemnek.