Közzétette - Kategória - Internet, Számítástechnika, Tech hírek: PC - Mobil tippek-trükkök érdekességek

Két éven belül eltűnhet a süllyesztőben az Adobe Flash


Az Adobe Flash rendszerint a biztonsági rései miatt szokott bekerülni a hírfolyamokba, így egyre több piaci szereplő próbál tőle szabadulni, ehhez pedig életképes alternatívákat keresnek. A folyamat a jelek szerint olyannyira felgyorsult, hogy hamarabb búcsút inthetünk a régi szoftvernek, mint gondolnánk.

Az Encoding.com által publikált globális médiaformátum beszámoló szerint az elmúlt év folyamán a mobilos és webes videók mintegy 6%-a támaszkodott Flashre, ami jelentős visszaesés a 2014-es 21%-os piaci részesedéshez képest. Az elemzők és a szakemberek szerint az eddigi csökkenés mértékét látva erősen valószínű, hogy az elkövetkező két év folyamán teljesen eltűnik a piacról a Flash, helyét pedig újabb, ütőképesebb megoldások veszik át.

Hogy mégis mi jön a Flash helyett? Van pár alternatíva. Jelenleg a H.264 a vezető kodek, amely az online videók 72%-a mögött áll. De a H.264 nem egy modern formátum, hiszen mintegy 13 éve van velünk. A változás már ezen a téren is megkezdődött, ugyanis újabb, modernebb kodekek kezdik meghódítani a piacot. Az egyik ilyen megoldás a jogdíjaktól mentes WebM, amely előtt fényes karrier állhat. Jelenleg a piac 12%-át tudhatja magáénak ez a kodek, a Chrome és a Firefox esetén pedig vezető HTML5 alapú videó közvetítő megoldásnak tekinthető.

Ezzel egy időben a H.264 utódjaként kikiáltott H.265/HEVC kodek is megkezdte térhódítását, igaz, egyelőre még csak 6%-os részesedéssel rendelkezik, azaz feleannyira népszerű, mint a WebM. Az alacsonyabb részesedés oka részben az, hogy a H.265 alapú tartalmak készítőinek jogdíjat kell fizetniük a szabadalom tulajdonosainak számára – ilyesmiről a WebM esetében szó sincs. De a H.265-ös kodeket sem kell félteni, ugyanis így is vonzó: a H.264-hez képest feleakkora bitráta mellett is remek képminőséget produkál, ami videó streamek esetén komoly előny, hisz ez kisebb adatátviteli sávszélességet, kisebb adatforgalmat eredményez. A H.265 mögött már számos nagy név sorakozott fel:a már hazánkban is elérhető Netflix 4K-s tartalmak streamelésére veti be a kodeket, az Apple újabb eszközein pedig a FaceTime szolgáltatás épül H.265-ös alapokra. A várakozások szerint a H.265 idővel általános, széles körben használt kodekké nőheti ki magát, természetesen a jogdíj-mentes WebM kodekkel karöltve. A Flash pedig eltűnik a süllyesztőben.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük