Közzétette - Kategória - Vezér cikkek

Kaszonyi-hegy


Kaszonyi-hegy

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye beregi részén, Barabás község határában található az ukrán-magyar határon fekvő Kaszonyi-hegy hazánkba átnyúló, déli része, egy egykori szigetvulkán maradványa. Nevét a szomszédos Ukrajnához csatolt Mezőkaszony településről kapta. A 159,8 hektáros területen gazdag az élővilág.A síkságból kiemelkedő Kaszonyi-hegy teteje lapos, plató formájú. 240 méteres tengerszint feletti magasságával ez a megye legmagasabb pontja. A vulkán a középső pleisztocén korban működött.
A déli, délnyugati oldalán található kőbányát időnként még napjainkban is művelik.A Beregi-síkságból kiemelkedő szigetvulkán növényvilága változatos; sajátosan kettős arculatú. Keleti felén a Kárpátokra jellemző fajok vannak többségben, a déli–délnyugati oldalon viszont az alföldi jellegű gyep- és egyéb növénytársulások uralkodnak. Megtalálható itt az ezüst hársas szurdokerdő és a dárdás karéjú kocsánytalan tölgyesek fás vegetációja, de védelmet érdemelnek a hegy sziklagyeptársulásai is.Állatvilága is sokszínű. A nyaranta itt táborozó természetvédők madárgyűrűzés közben a Kaszonyi-hegyen és környékén közel 70 madárfajt számoltak itt össze.Több ritka rovarfaj is otthonra lelt a Kaszonyi-hegyen és környékén. Ilyen például a beregi sokbordás futrinka (Carabus hampei ormayi), amely fokozottan védett és Natura 2000 jelölőfaj.mint a erdei szürkebegy,
vörösbegy,barátposzáta,kékcinege,csilcsap füzike,nagy fülesbagoly,kis fakopáncs,kis légykapó,nagy fülemüle,szürke küllő,ökörszem.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük