Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák, Gazdaság

Jönnek az új magyar érmék: mutatjuk, mit kell róluk tudni


új magyar érmék

Augusztus elsején ünnepeli 70. születésnapját forint, ennek apropóján pedig a mai naptól többféle emlékérmét is kibocsát a Magyar Nemzeti Bank. Többek között lesz új 50 forintos is, de nem kell már sokat várunk az állatkert 150. évfordulójának alkalmából bevezetett érmékre sem.

Évről-évre új emlékérme családot bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Ezekkel lehet ugyan fizetni, de nem érdemes. Inkább gyűjtőknek ajánlják, vagy akár befektetésként: sok esetben ugyanis felértékelődnek ezek a pénzek. Ez persze függ az adott anyagtól, amiből készülnek, illetve a kiadott darabszámtól is.

Az emlékpénzek névértékük erejéig törvényes fizetőeszköznek minősülnek

– olvasható az MNB honlapján.

Ma jön a legújabb darab

A forint bevezetésének 70. évfordulójának alkalmából a Magyar Nemzeti Bank időszaki kiállítással, 10 000 forint névértékű ezüst és 2 000 forint névértékű színesfém emlékérme, valamint az 50 Ft-os forgalmi érme emlékváltozatának kibocsátásával emlékezik meg. A kiállítás felöleli a forint pénzrendszer teljes történetét, amit a Corvinus Egyetem C épületében találunk meg 2016. augusztus 1. és 2016. szeptember 30. között.


Forrás:MNB

Az emlékérmék előlapja a megújult 20 ezresek grafikai elemeit idézik, rajtuk mikro-írással az évfordulós megemlékezés legfontosabb üzenetei (értékek, fejlődés, tradíció, időtállóság, stabilitás.) A grafikai háttérben mikro-írással a jelenleg hivatalban lévő elnök, dr. Matolcsy György aláírása, ezzel párban a hátoldalon a forint bevezetésekor regnáló elnök, dr. Oltványi Imre szignója is helyet kapott. A hátoldalon még az 1946. augusztus 1-jén kibocsátott forint és fillér érmecímletek, valamint az akkori 10 Ft-os bankjegyen látható ún. Kossuth-címer képe jelenik meg fő motívumként.

Lesz új 50 forintos is

Az MNB a mai napon 2 millió példányban bocsátja ki az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozatát. Az új 50 forintos érmék névértékes oldala, azaz amelyiken a szám van, megegyezik a jelenleg forgalomban lévő 50 forintosok névértékes oldalával, a tematikus oldalon azonban a megszokott kerecsensólyom helyett a megújított 10 000 forintos bankjegyről vett motívum, közepén Magyarország címerével látható, alsó köriratban pedig a „HETVENÉVES A FORINT” felirat szerepel.


Forrás:MNB

Jó hír a gyűjtőknek

Az új 50 forintos forgalmi érmével bárki találkozhat majd a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlások során. A forgalomba még nem került, verdefényes érmékhez a gyűjtők a készlet erejéig a Magyar Pénzverő érmeboltjában továbbá az MNB lakossági pénztárában, váltás útján tudnak hozzájutni. De az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozata díszcsomagolásban is megvásárolható.

Mikor jön a következő emlékérme?

A 2016. évre tervezett emlékpénz-kibocsátási program szerint augusztus 9-én jön a következő érme, az állatkert 150. születésnapjának apropójából. Lesz 10 000 forintos névértékű, ami ezüstből készül, és vehetünk majd 2 000 forintos névértékű érmét is, aminek az anyaga színesfém.


Forrás:MNB

Olimpiai emlékérem is van

A héten kezdőnek a 2016-os nyári olimpiai játékok ezért most nagyobb figyelmet kaphatnak az év elején kibocsátott olimpiai emlékérmék. Ebből is vásárolhatunk 10 000 forint névértékű ezüst darabot, vagy 2 000 forint értékű színesfémből készültet. De vásárolható 5 000 forintos névértékű érme aranyból is.


Forrás:MNB

Mitől függ, mennyit érnek?

Az érmék későbbi érték- és árváltozása sok dologtól függ, például attól, hogy milyen az alapanyaguk, és az éppen mennyit ér a világpiacon. Ahogy az sem mindegy, a gyűjtők mennyire kapkodnak utána. Az apróhirdetős, vagy aukciós oldalakon például az eladó és a vevő egymás közötti alkujától függ az érme aktuális ára. Az eddigi tapasztalatok alapján:

egy-egy érme többféle áron is elkelhet az évek során.

Nem mindegy, hogyan tároljuk az érméket

Ha arra adjuk a fejünket, hogy egy ilyen emlék érmét ajándékozunk valakinek esetleg egy esküvőre, egy keresztelőre, vagy a ballagásra, akkor ne felejtkezzünk el megfelelő tájékoztatást adni az érmék tárolásának szabályairól sem.

Annak érdekében, hogy megelőzzük az érmék állagának a romlását, az Magyar Pénzverő Zrt. az alábbi szabályokat betartását javasolja:

  • Ne érjünk kézzel az érmék felületéhez

A pénzeket mindig a pereménél fogva tartsuk a kezünkben, mert az ujjnyomok zsírfoltot hagynak az érméken, amelyek így elvesztik az eredeti fényüket

  • Ne fényezzük és ne csúsztassuk az érméket

A fényezéssel vagy a csúsztatással apró karcokat ejthetünk az érmék felületén.

  • Ne ejtsük le

Egy ütődés nyomait lehetetlen eltüntetni.

  • Ne mossuk meg

Az érméket lehetőleg próbáljuk meg száraz környezetben tárolni, hogy a „patinásodást” (pára hatására kicsapódó zöld felületi korrózió) elkerüljük.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük