Tarkótáji fejfájás
A magas vérnyomás által kiváltott fejfájás jellemzően tarkótájékon jelentkezik. Lehet heves, lüktető, de tompa formában is jelentkezhet, oka az erek károsodása.
Merevedési panaszok
A merevedés egyik feltétele, hogy a hímvesszőbe megfelelő mennyiségű vér áramolhasson. Magasvérnyomás esetén azonban az erek károsodhatnak, a belső felszínükön mikrosérülések alakulhatnak ki. Az érfal belső felszíne, az endotel réteg károsodása vezet a funkciózavarhoz, aminek hátterében a cukorbetegség, valamint a tartósan fennálló magas vérnyomás is szerepelhet, mivel mindkét betegség miatt kialakulhat érelmeszesedés, ami keringésromláshoz vezet.
Szédülés
A tartósan maga vérnyomás következtében kialakuló gyakori szédülés is az erek állapotának romlására vezethető vissza. Az agyban ilyenkor néhány milliméteres, úgynevezett lacunaris infarctusok, vagyis „kis agylágyulások” következhetnek be. Ezek egy része tünetmentes, ám ha olyan terület válik érintetté, mely létfontosságú agyi központokat is magában foglal, akkor szédülés, végtaggyengeség, végtagzsibbadás, és koordinációs zavar is kialakulhat. Emellett a szédülést a belsőfül keringési zavara is kiválthatja.
Heves szívdobogás
A magas vérnyomás egyik kísérő tünete lehet a heves szívdobogás is. Ez az állapot ijesztő ugyan, de fájdalommal jellemzően nem jár, sokkal inkább kellemetlen érzés. A heves szívdobogás nem tart sokáig, de komoly gondokat jelezhet előre.
Fülzúgás
A belsőfül nem megfelelő keringése a szédülés mellett okozhat fülzúgást is, valamint a tartósan fennálló magasvérnyomás az érfalak fokozott meszesedésével, átépülésével, rugalmasságának csökkenésével, illetve kanyarulatossá válásával jár. Emellett a másodlagos hipertónia egyik jellemző tünete a hirtelen vérnyomás emelkedés, amely kiválthat fülzúgást, ám a csökkenéssel ez a panasz szűnik.
Szembevérzés
A szem apró ereinek elpattanása okozza a szembevérzést. Ennek oka a többnyire finommechanikai sérülés (dörzsölés), kötőhártya gyulladás, idegen test. Tény, hogy a hipertónia is állhat a háttérben, de ez igen ritka, annak ellenére, hogy a betegek többsége szembevérzés esetén először a magasvérnyomás-betegségre gyanakszik.
Kezelés
Mivel a hipertóniának specifikus tünete nincsen, így felismerésében a rendszeres vérnyomásmérésnek nagy szerepe van. Ha a fent említett tüneteket tapasztalja magán, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnia.
Az is előfordulhat, hogy a vérnyomás nem folyamatosan magas, így az alkalmankénti méréssel nem mindig lehet felismerni a kiugró magasvérnyomást, ami azonban komoly szerepet játszik a TIA és a másodlagos hipertónia kialakulásában is. Éppen ezért a szakember 24 órás vérnyomásmérést is elrendelhet, amivel monitorozhatóak a kiugró eredmények a nap folyamán, így segítségével meghatározható a kezelést. Ez az életmódváltástól egészen a gyógyszeres korrigálásig terjedhet, ám a vérnyomásra ezután fokozott figyelmet kell fektetni, hogy a veszélyes szövődményeket el lehessen kerülni.
Forrás: Trombózisközpont