Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Itt a fűtési szezon – Hiába tilos, még sokan fűtenek ezzel: így védekezhet a bűzösen füstölő szomszéd ellen


A fűtési szezonban mindig probléma a hulladékégetés. Jó tudni ilyenkor, hogy igenis van jogi lehetőség a személyes érdekek védelmére

Képünk illusztráció Fotó: Getty Images

Nem csak zavaró, de súlyosan egészségkárosító és jogsértő is lehet, ha a hideg időben szemétégetéssel igyekszik valaki meleget csiholni az otthonában és füsttel árasztja el a környezetét. Márpedig sokan vetnek a tűzre hulladékot, PET-palackot, gumiabroncsot, használt ruhát, mindent, ami csak a kezük ügyébe kerül – hívta fel a figyelmeta Dívány.

Egyetlen háztartás, amely hulladékokkal tüzel, kilométeres körzetben szennyezi a levegőt. A beszívott ártalmas anyagok pedig súlyos hatással lehetnek az egészségünkre: rákot, szívinfarktust, agyvérzést, a magzatok genetikai károsodását, impotenciát és más betegségeket okozhatnak.

A legveszélyesebbek a műanyag hulladékok: ezek elégetésekor rendkívül mérgező policiklusos aromás szénhidrogén (PAH) kerül a levegőbe, amely az egészségre legártalmasabb égéstermékek közé tartozik.

A Levegő Munkacsoport oldalán is olvasható szabályok szerint egyébként nyílt téren semmilyen hulladék nem égethető, háztartási berendezésben csak a háztartásban keletkező papírhulladékot és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladékot szabad elégetni.

A hulladékégetés jogsértő tevékenység is, 300 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható, bizonyos esetben akár bűncselekménynek is minősülhet.

Akit pedig eláraszt az ilyen füst, a hatósághoz fordulhat, ha nem tud máshogy dűlőre jutni a hulladék égetőjével.

A nem gazdálkodó szervezet által végzett tevékenység okozta bűzterhelés a járási környezetvédelmi hatóság hatáskörébe tartozik, ezért először hozzájuk érdemes fordulni. A kormányhivatal ez esetben közérdekű bejelentésként kezeli a panaszt, és helyszíni szemlét tartanak. Hivatalból eljárást indíthatnak, és levegőtisztasági bírságot szabhatnak ki

– ismertette Asztalos Dániel, az Újváry és Társai Ügyvédi Társulás ügyvédje.

Amennyiben nem állapítják meg a jogsértést, vagy a szankció nem hoz eredményt, birtokvédelmi eljárást lehet kezdeményezni az illetékes jegyzőnél, továbbá bírósági eljárás megindítása is lehetséges.

A  birtokvédelmi eljárás alapján a tulajdonos köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.

A bűzzel járó tevékenység tehát korlátozható, felfüggeszthető vagy megtiltható

– mutatott rá a jogász.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük