A diákok véleménye iskoláikról érezhetően lesújtóbb, mint tíz évvel ezelőtt – derült ki egy felmérésből. Ezzel együtt az iskolába, felsőoktatási intézménybe járóknak csak 20 százaléka veszi fontolóra, hogy külföldön folytatja tanulmányait.
A dolgozó fiatalok 27 százaléka formált kifejezetten vagy inkább jó véleményt a magyar oktatásról – állapította meg a második negyedéves K&H ifjúsági index –, ami magas érték az elmúlt évek adataival összehasonlítva. Legutóbb 2016–2017-ben mértek ilyen jó adatot. A diákok azonban továbbra sem gondolnak sokat a magyar oktatási rendszerről.
A tanulók között jónak vagy elég jónak csak 10 százalékuk tartja a magyar oktatást, 60 százalék azok aránya, aki rossznak vagy kifejezetten rossznak látja azt. Ilyen halvány adatokat utoljára a koronavírus-járvány alatt, 2020-ban mértek a kutatók. A diákok véleménye iskoláikról érezhetően lesújtóbb, mint tíz évvel ezelőtt. Ezzel együtt az iskolába, felsőoktatási intézménybe járóknak csak 20 százaléka veszi fontolóra, hogy külföldön fogja folytatni tanulmányait, ami igen alacsony arány, utoljára 2020-ban, a pandémia idején állt ezen a szinten.
Az elmúlt évek optimizmusára rácáfolva az idei második negyedévben a K&H felmérésben megkérdezett diákoknak csak 31 százaléka vélte úgy, hogy könnyen vagy viszonylag könnyen tud majd állást találni. Ez alacsony érték, a kutatók utoljára 2016-ban mértek hasonlóan visszafogott optimista hangulatot. Azok aránya, akik úgy vélik, hogy nagyon nehezen fognak állást találni, 16 százalék fölé nőtt, ami jelentős változás az év első negyedéhez képest. Ráadásul a hangulat romlása számos negyedéve tart, így tartós tendenciának minősíthető.