Közzétette - Kategória - Beregi Krónikák, Beregi Múzeum, Regionális hírek, Rendezvények, Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Hímes festés: Hagyományos beregi motívumokkal ismerkedhettünk a Beregi Múzeumban


Beregi hímestojás festés Beregi Múzeum Vásárosnamémy (68)

[srizonfbalbum id=27]

Vásárosnamény – A Beregi Múzeumban idén is megrendezésre került a hímes festés elnevezésű program, ahol a résztvevők kipróbálhatták az ősi tojásfestési technikákat, valamint megismerhették a hagyományos beregi motívumokat is. Valljuk be, a húsvéti készülődés gyermekekkel együtt nem mindig egyszerű! Persze ezt a feladatot évről-évre könnyen megoldja a Beregi Múzeum lelkes és segítőkész csapata, név szerint: Szász Csaba, Tóthné File Dóra, Nagy János, Borbás Nikolett és Czeglédi Zsuzsanna. A foglalkozásokra 2016. március 21-23. között került sor, ahol a helyi Eötvös József Általános Iskola diákjai megismerkedhettek többféle ősi hagyományokra visszavezethető tojásfestéssel. A lurkók számára a húsvéti tojásfestés és a dekorálás szemmel láthatólag remek mókának és izgalomnak tűnt, melyet nagy kár lett volna kihagyni.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/993749614047431/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

A gyerekek a foglalkozás során először elsajátíthatták a viaszos tojásfestés tudományát, melyet a múzeum munkatársai gyakorlatban és elméletben is megmutattak a diákok számára. A hagyományos tojásfestés két helyszínen zajlott, hiszen nem csak a viaszos, hanem a levélrátétes technikával is megismerkedhettek a gyerekek. A húsvét ünnepkör körül forgó rendezvényen természetesen minden a játékosság jegyében telt, ahol többek között húsvéti kérdések, emlékek illetve locsolóversek megtanulása is a program részét képezte. A gyerekek megtekinthették a múzeum festett tojás gyűjteményét is, melyet még az intézmény  alapítója, Csiszár Árpád kezdeményezésében valósult meg, és ez  évtizedek alatt több száz darabra duzzadt. A foglalkozás végén, amint elkészültek a főtt és egyedileg dekorált tojások, már csak a fényesítés folyamata volt hátra, amely természetesen a régi hagyományokhoz híven zsírral történt. A gyerekek eközben az aznap tanult verseket idézték és énekelték el kórusban, a múzeum dolgozóinak legnagyobb örömére.

[slideshow_deploy id=’100211′]


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük