Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Határon átnyúló együttműködés az interkulturális oktatásért a Szatmár – Szabolcs-Szatmár-Bereg – Kárpátalja régióban


Befogadó oktatás határok nélkül: Határon átnyúló együttműködés egy méltányos, elérhető és kulturálisan sokszínű interkulturális oktatási rendszer kialakításáért

Foto:szatmar.ro

A Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás, mint vezető partner, az INCLUSIV.EDU – Egy befogadó interkulturális oktatási rendszer felé a határon átnyúló térségben című projektet valósítja meg, együttműködésben a Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulással (Magyarország) és az „Edelweiss” Jótékonysági Egyesülettel (Kárpátalja, Ukrajna).

A projekt célja a befogadó és interkulturális oktatás fejlesztése a Szatmár – Bereg – Kárpátalja határon átnyúló térségben, olyan tevékenységek révén, amelyek elősegítik a pedagógusok és diákok közötti együttműködést és kölcsönös megértést. Az INCLUSIV.EDU projekt intézményi együttműködést támogat annak érdekében, hogy az interkulturális tanulási gyakorlatok szélesebb körben elterjedjenek, és hogy a határ menti oktatási intézmények felkészültebbek legyenek a sokszínű diákpopuláció befogadására.

A kezdeményezés célja egy befogadóbb és a kulturális sokszínűséget előtérbe helyező oktatási rendszer kialakítása, diákoknak szóló táborok szervezésével, amelyek segítik a szociális és interkulturális készségek fejlesztését, és lehetőséget teremtenek a különböző háttérből érkező gyermekek interakciójára. A pedagógusok számára műhelymunkákat szerveznek, amelyek hatékony módszereket mutatnak be a befogadó és interkulturális tanulási környezet kialakítására. A projekt továbbá tanárok közötti tapasztalatcserét is lehetővé tesz Romániából, Magyarországról és Ukrajnából, hogy megerősítse a tudásmegosztást és az együttműködést. Elkészül egy többnyelvű interkulturális oktatási útmutató is, amely gyakorlati módszertanokat nyújt a tanároknak a diverzitás és inklúzió előmozdítására. Ezenkívül közösségi kampányok hívják fel a figyelmet az interkulturális oktatás fontosságára az iskolákban és a helyi közösségekben.

Az INCLUSIV.EDU projekt aktívan bevonja a diákokat és pedagógusokat a határon átnyúló oktatási tevékenységekbe. Romániában 120 diák hat szatmár megyei általános iskolából, 24 tanár kíséretében, részt vesz egy sokszínűségi és integrációs táborban, amely elősegíti az interkulturális megértést és befogadást. Emellett 6 bábszínházi előadás valósul meg a helyi iskolákban, legalább 200, 6-10 éves gyermek számára. Magyarországról és Ukrajnából összesen 100, 6-14 éves diák vesz részt nyári napközis táborokban, míg 40 pedagógus a három országból két tanulmányúton ismerheti meg a befogadó oktatás jó gyakorlatait. Továbbá, a három országban szervezett interaktív műhelymunkák és kulturális programok további 400 diákot vonnak be a toleranciáról, a sokszínűségről és a társadalmi befogadásról szóló beszélgetésekbe. A 12 hónapos megvalósítási időszak végére, amely 2025. január 20-án kezdődik, a kezdeményezés jelentősen hozzájárul a tolerancia, az akadálymentesség és az inkluzivitás előmozdításához az oktatásban a határ menti térségben.

A projekt teljes költségvetése 299 944,26 euró, amelyből 269 949,83 eurót az Európai Unió finanszíroz az Interreg VI-A Next Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Program keretében. Ez a beruházás nemcsak a tanárok és diákok számára jelent előnyt, hanem hozzájárul a határokon átnyúló oktatási intézmények közötti intézményi partnerségek megerősítéséhez is. A projekt az együttműködés és a kölcsönös megértés előmozdításával hosszú távú oktatási együttműködéseket ösztönöz, biztosítva, hogy az interkulturális tanulás a régió iskolai tanterveinek szerves részévé váljon.

További információk és sajtómegkeresések esetén kérjük, lépjen kapcsolatba:

Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulással

Kapcsolattartó személy: Filep Sándor

Beosztás: Társulás Elnöke

Telefon: +36 703319034

E-mail: beregtot@beregtot.hu

Honlap: www.beregtot.hu

Az Interreg VI-A Next Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Program részleteiről itt talál további információkat: https://next.huskroua-cbc.eu/.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük