Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Haladékot ad a NAV az online számlaadásban


MTI, Vezető kép: SOLON

Három hónap haladékot kapnak a vállalkozások a koronavírus járvány által előidézett rendkívüli helyzetre tekintettel az online adatszolgáltatás 2.0 verziójának kötelező alkalmazására – közölte az adóhatóság. Az új határidő 2020. április 1-je helyett 2020. július 1. Addig a vállalkozások a már megszokott módon teljesíthetik adatszolgáltatási kötelezettségüket, az adóhatóság ugyanakkor azt javasolja, aki megteheti, mielőbb álljon át az új rendszerre.

„A járvány miatt életbe lépő korlátozások miatt számos vállalatnál a napi üzletfolytonosság biztosítása is bizonytalanná vált. Ráadásul a megváltozott üzletmenetre történő átállás a legtöbb helyen olyan mértékű technikai erőforrás bevonását igényli, hogy az adóhatóság által felkínált tehermentesítés szinte mindenhol szükségszerű” – mondta el Sík Richárd, a Deloitte adótechnológiai csapatának menedzsere.

A három hónapos haladék jó esélyt ad arra, hogy megváltozott működési rend mellett is minden társaság lekövethesse az online adatszolgáltatási kötelezettségben felmerült változtatásokat. Ezen felül az új határidő lehetőséget kínál az alkalmazkodásra azon cégek számára is, akik eddig nem foglalkoztak az átállással, vagy a visszamenőleges adatminőség javításával.Három hónappal több idő áll rendelkezésre, hogy amennyiben szükséges, segítséget kérjenek, és júliusra megfelelhessenek a megváltozott adatszolgáltatási feltételeknek.

Mindezeken felül, további tehermentesítés is felmerülhet az online számla-adatszolgáltatásban. Az eredeti szabályok szerint július 1-jétől az adatszolgáltatási kötelezettség kiterjesztésre kerülne, azaz – a számlában áthárított adó összegétől függetlenül – adatot kellene szolgáltatni szinte minden olyan kiállított számla tekintetében, amelyet belföldi adóalany számára, belföldön teljesített ügyletről állítanak ki.

„Az online számla-adatszolgáltatás által érintettek köre emiatt számos új szereplővel bővülhet, a jelenleg adatot szolgáltató vállalatok jelentéstételi ügyletköre pedig nagyban kiegészülne.A mostani halasztásra tekintettel azonban elképzelhető a július 1-jei értékhatárcsökkentés elhalasztása, bár ez a lépés mindenképp jogszabálymódosítást igényel– tette hozzá Tancsa Zoltán, a Deloitte adó osztályának partnere.

/www.origo.hu/