Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Folyamatosan ellenőrzik a magyar szabadstrandokat: többet is lezártak a rossz vízminőség miatt


Két dunai szabadstrandot is lezártak: az egyiknél még függőben a vizsgálat, melynek alapján akár újra megfelelőnek is nyilváníthatják, a másiknál azonban biztosan nem felel meg a víz a minőségi követelményeknek.

Iuliia Burmistrova / Getty Images Hungary

Mindkét dunai fürdőzési lehetőség Pest vármegyei: az ideiglenes lezárás Dunakeszi szabadstrandját érinti, míg Zebegényben már megvan az eredmény, ott egészen biztosan nem biztonságos megmártózni legnagyobb folyónk vizében az Időkép cikke szerint.

A zebegényi önkormányzat honlapján közzétett határozat szerint az Enterococcus baktériumból a megengedettnél több mint kétszer, Escherichia coliból pedig több mint háromszor annyit mutattak ki a szabadstrandon

Dunakeszin egy biológiai paraméterből megengedett határérték fölötti szintet mutattak ki: a mérést a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vízminőség-vizsgáló laboratóriuma végezte.

Péntektől ideiglenesen tilos fürdeni, a végleges eredmény mára várható a Dunakeszi Polgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint.

Amint arról a Dívány korábban is írt, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) folyamatosan monitorozza azon élővizek minőségét, amelyeknél kijelölt fürdőhelyek üzemelnek. Bárhova készülsz, érdemes előzetesen ellenőrizni, hogy milyen eredményre jutnak vizsgálódásaik során.

A strandok vízminőségét folyamatosan ellenőrzik

Az üzemeltetők által megbízott laboratóriumok a fürdővizekből az idény kezdete előtt, majd a szezon alatt is havonta vesznek mintát. Ezekben a szennyvíz eredetű szennyezést jelző baktériumok (E. coli és Enterococcus) számát vizsgálják.

Attól függően, hogy ezek a vizsgált baktériumok milyen mennyiségben vannak jelen, az adott vízminta a „megfelelő” vagy a „nem megfelelő” kategóriába sorolható.

Emellett éves vízminőségi értékelést is kapnak az egyes strandok, melyek az elmúlt négy idény mintavételeinek összesítéséből születnek. Ez alapján a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Amennyiben nincs kellő számú minta, mert a fürdőhely új, vagy elmaradtak mintavételek, a fürdővíz „nem minősíthető” megjegyzéssel szerepel a térképen.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük