Idén nyáron folyamatosan dőlnek meg az előző napi fogyasztási csúcsok, és az időjárás-előrejelzés alapján minden esély megvan arra, hogy a korábbi, 2021-es történelmi csúcsot megdöntsük – nyilatkozta a Mavir (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság) az Economxnak. A kegyetlen hőség elviselésében nagyon fontos szerepet kap a légkondicionálás, ám annak intenzív használata jelentős terhelést ró a magyar villamosenergia-rendszerre.
A forróbb napokon gyakran rekordfogyasztásokat mérnek az áramszolgáltatók, ami a lap szerint felveti a kérdést, hogy van-e elegendő tartalék a rendszerben. Vajon előfordulhatnak áramkimaradások a hálózat nyári túlterhelésének következtében?
Általánosan és leegyszerűsítve 27 Celsius-fokos napi átlag hőmérséklet felett minden további egy Celsius-fok emelkedés legalább 100–200 megawattal emelheti meg a napi rendszerterhelést, és ezáltal a napi csúcsértéket is. A szükséges tartalékkapacitás azonban a Mavir szerint rendelkezésre áll.
A magyar villamosenergia-hálózat azonban egyértelműen nagyszabású korszerűsítésre szorul, mivel a régi hálózati elemek nem mindig bírják a megnövekedett terhelést, a meghibásodások pedig akár hosszabb áramkimaradásokat is okozhatnak.
Pletser Tamás energia-szakértő szerint a magyar villamosenergia-rendszer rendkívül leterhelt, és a kapacitásai csúcsra vannak járatva, így az sem lenne meglepő, ha nagyobb kiterjedésű áramkimaradások következnének be az extrém hőhullámoknak köszönhetően. Ezek az első körben azonban az ipari létesítményeket érnék el, és csak ezután a lakosságot. Amit a szakértő azonban még ennél is nagyobb problémának nevezett, az a nagy feszültségű távvezetékek meghibásodásának lehetősége.
A cikkből, melyet ide kattintva olvashatsz el, az is kiderült, hogy a jelenleg tapasztalható ellátási problémák részben annak is köszönhetőek, hogy nagyon gyorsan visszaállt a globális kereslet 2021-től kezdve, miközben a beruházások a Covid miatt többéves csúszásba kerültek.