Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Figyelmeztet a NASA: Nemsokára újra megzavarodhatnak a telefonok – közeleg az idei legerősebb napkitörés


A NASA és más űridőjárási intézmények figyelmeztetése szerint erős napkitörések és töltött részecskékből álló viharok közelítik meg a Földet, miután a Nap egyik legaktívabb régiója a bolygó irányába fordult. A közelmúltban mért X2.7-es napkitörés már rádiózavarokat okozott, és újabb kitörések, sarki fények, valamint műszaki zavarok várhatók. Az űridőjárási csúcsidőszak még hetekig eltarthat.Az elkövetkező napokban és hetekben intenzív űridőjárási eseményekre kell számítani – az idei legerősebb napkitörésre figyelmeztettek a csillagászok, miután a Nap különösen aktív régiója a Föld felé fordult. A jelenség oka, hogy a Nap jelenleg 11 éves aktivitási ciklusának csúcspontján, az úgynevezett szoláris maximum fázisában jár, amikor mágneses pólusai megfordulnak, és a felszíni aktivitás viharossá válik.

A NASA Solar Dynamics Observatory a közelmúltban rögzítette 2025 eddigi legerősebb napkitörését, melyet egy frissen megjelent napfoltcsoport okozott. Az esemény egy X2,7 erősségű napkitörés volt – ez a lehető legerősebb kategória –, mely nagyfrekvenciás rádiózavarokat idézett elő a Közel-Kelet egyes részein. A NOAA amerikai űridőjárási szolgálat szerint a rádiójelek körülbelül tíz percen át estek ki.

A NASA szerint az aktív régióból további kitörések és koronaanyag-kidobódások (CME-k) is várhatók, melyek

  • zavarhatják a rádiókommunikációt,
  • az elektromos hálózatokat,
  • a navigációs rendszereket,
  • sőt kockázatot jelenthetnek az űrhajókra és az űrhajósokra is.

A jelenségek nemcsak technikai zavarokat okozhatnak: a CME-k során a Napból érkező töltött részecskék elérhetik a Föld légkörét, és látványos sarki fényeket hozhatnak létre, az északi és déli fényként ismert jelenséget.

A brit Met Office szerint jelenleg öt napfoltcsoport figyelhető meg a Nap Föld felé néző oldalán, és egy új, valószínűleg mágnesesen egypólusú régió is belépőben van a látótérbe. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az AR4087 napfolt különösen aktív lehet, és akár rendkívül erős sarki fényeket is kiválthat, ha pontosan a Föld irányába fordul. „Kezd igazán intenzívvé válni a helyzet” – írta közösségi oldalán Vincent Ledvina űrfotós, hozzátéve: az aktív régiók egyre inkább a Föld irányába fordulnak.

Tavaly októberében Európát egy rendkívül erős geomágneses vihar érte el, melyet egy napkitörés váltott ki. Az esemény hatására a sarki fény szokatlanul déli területeken is megfigyelhető volt, például Dél-Olaszországban és Szicíliában. A vihar intenzitása meghaladta a várakozásokat, és súlyos károkat okozhatott az elektronikus és kommunikációs rendszerekben, a helyreállítási költségek globálisan napi több milliárd euróra rúghattak. A geomágneses vihar hatásai még napokkal később is érezhetők voltak.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük