
Több lépcsőben Visára cseréli összes lakossági és vállalkozói betéti, illetve hitelkártyáját az Erste – értesült a Biztos Döntés. Első körben a Mastercard Start, a Mastercard George és Mastercard Standard kártyákat cserélik le: az első kettő helyett Visa Betéti bankkártyát, míg az utóbbi helyett Visa Classic bankkártyát kapnak az ügyfelek.
A bankkártyák díjai és szolgáltatásai változatlanok maradnak
A változás nem érinti a bankkártyák díjait és szolgáltatásait, így például a Visa Classic kártyához továbbra is automatikusan jár az utasbiztosítás. Változatlanok maradnak a külföldi, belföldi és online fizetési lehetőségek, a külföldi tranzakciók elszámolása, a bankkártya biztonsága, de módosulnak a kártyán lévő adatok (a kártyaszám, a lejárati idő és a CVV/CVC kód).
Az új bankkártyákat használat előtt aktiválni kell, ha pedig a kártyabirtokos mobiltárcát is használ, akkor a kártyát hozzá kell adni a digitális tárcához.
Mivel a kártya adatai módosulnak, frissíteni kell őket az online előfizetéseknél is, amire a szolgáltatók oldalain van lehetőség. Ebben egyébként maga a bank is segít azzal, hogy a mobil- és internetbanki felületein feltölt egy listát a meglévő előfizetésekről.
Több szempontból előnyös az egykártyás modell
Az Erste a portál érdeklődésére közölte, hogy több országban – például Csehországban és Szlovákiában – már áttért az egykártyás modellre. Ennek egyik oka, hogy ez felgyorsítja a bankkártyák és a kapcsolódó szolgáltatások megújítását, miközben azonos díjszint mellett szélesebb szolgáltatási kínálatot tesz lehetővé. A másik ok, hogy a kártya- és fizetési rendszerek fejlesztése platformalapú működést igényel, ezért az átállással a folyamatok leegyszerűsödnek. Ennek eredményeként a jövőben számos olyan új kártyaszolgáltatást vezethetnek be, amelyek jelenleg még nem elérhetők az ügyfeleknek.
Egyre több a forgalomban lévő bankkártya Magyarországon
Az itthon kibocsátott bankkártyák száma szinte folyamatosan emelkedett az elmúlt években a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint: decemberben összesen 10,283 millió fizetési kártyát tartott nyilván a jegybank, 2 százalékkal – bő 200 ezerrel – többet az egy évvel korábbinál. Hatéves időtávon vizsgálva viszont több mint egymillióval nőtt az itthon forgalomban lévő bankkártyák száma.
Az itthon kibocsátott bankkártyákkal végrehajtott vásárlási forgalom megközelítette az 5300 milliárd forintot 2024 utolsó negyedévében, ami 14 százalékos éves emelkedés.
Ezen belül a külföldi kártyás tranzakcióknál – amelyek a határon átnyúló internetes vásárlásokat is tartalmazzák – jóval dinamikusabb, 37,4 százalékos volt az éves növekedés, közel 928 milliárdos forgalom mellett. Szintén figyelemre méltó, hogy a mobiltárcás fizetések volumene is gyors ütemben emelkedik, a múlt év utolsó negyedében már átlépte az ezermilliárdos határt.