Közzétette - Kategória - Bereg, Szatmár és Rétköz térségi krónikái, Nagyar, Regionális hírek, Szatmár hírei, Vezér cikkek

Espántai-tó: Új horgászvízzel ismerkedhetnek a Szatmárban élők


Új horgászvízzel ismerkedhetnek a Szatmárban élők

Varju Róbert és az Espántai-tó

Nagyar – Őshonos halak a vízben, őshonos növények az ökogazdálkodási területen.Az elmúlt év tavaszától új horgászvíz nevével ismerkedhetnek a Szatmárban élők, ugyanis Nagyarban 2015 márciusában nyitották meg az Espántai-tavat. Egykoron grófok és ispánok halásztak azon a vidéken, onnan kapta a tó is a nevét.

A Nagyar Települési Értéktár Bizottság települési értékké nyilvánította a tavat és területét, s ez bizony nem lehet véletlen. Nem is, hiszen nem egy átlagos horgásztóról van szó, hanem ökogazdálkodási területről.

Juhok helyett halak

– Erdőművelési területté volt korábban nyilvánítva az a határrész, és több év is eltelt, mire megkaptam a tó kialakítására az engedélyt – mondta el érdeklődésünkre Varju Róbert tulajdonos, aki már gyermekkorában elkötelezte magát a természettel, illetve a horgászattal, hiszen anyai ágon halászok, apai ágon vadászok voltak a családban. Szívesen emlékszik vissza azokra az ifjúkori évekre, amikor a Szamosban halászott, a Tiszában és a környező halastavakban pedig horgászott. Aztán az élet úgy hozta, hogy dolgozott Ausztriában és Németországban tapétázóként és festőként, majd amikor végleg hazajött, juhtenyésztéssel is foglalkozott. A juhok helyett azonban jobban érdekelte a vizek világa, a haltenyésztés, így belevágott a már említett tó és ökogazdálkodási terület kialakításába.

Élőhelyek az állatoknak

– Most végre abból élek, amit szeretek csinálni. A haltenyésztés nagyon érdekel. Sok tanulmányt olvastam a halbiológiával kapcsolatban, ebbe a tóba is telepítettem saját tenyésztésű halakat – magyarázta a 32 esztendős fiatalember. – Őshonos halak vannak a tóban, például ponty, csuka, széles kárász. Compó is található benne, de egyelőre még védett halfaj itt nálunk, nem szabad elvinni.

Az Espantái-tó és környékének teljes területe 8,5 hektár, maga a vízfelület 5,6 hektár, a többi rész pedig ökogazdálkodási területhez tartozik.

– Nem lehet mindenhol horgászni az ökogazdálkodási terület miatt, csak a tó nyugati és észak-nyugati részén – magyarázta Varju Róbert. – Az ökogazdálkodásnak kijelölt részen nem szabad semmilyen emberi tevékenységet sem végezni. A tó túlsó oldalán kialakítottunk egy nádast, a tó körüli füvet pedig csak úgy szabad kézzel lekaszálni, hogy 15 centiméter magas maradjon. Mindez azt a célt szolgálja, hogy a madarak, a vízi madarak, a rágcsálók – például a hidrák és vízipockok– megfelelő élőhelyre találjanak.

KM-MML


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük