A Népegészségügyi központ felmérte a hazai természetes fürdővizeket, és némelyek a kifogásoltak közé kerültek.
Továbbra is kiváló minőségű a hazai természetes fürdővizek többsége a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) értékelése alapján, amit az Európai Unió minősítési rendszere alapján készítettek – közölte az NNGYK az MTI-vel.
Természetes fürdővizek minősége 2024-ben
A tájékoztatás szerint Magyarországon 2023-ban 283 természetes fürdővizet tartottak nyilván, ezek közül 177 kapott kiváló, 52 jó és 10 tűrhető minősítést, 5 közülük pedig a kifogásolt kategóriába került, ezek a következők:
- Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Sóstó Tófürdő
- Makó, Maros Kalandpart
- Gárdony, Tini Strand
- Dunakeszi, Duna-parti strand
- Soltvadkert, Vadkerti tófürdő
Bár a közleményük alapján ide tartozik a zalaegerszegi Gébárti-tó strandja is, a térkép szerint ez még mindig „besorolás alatt” van. Az idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű tavaink – a Balaton, a Tisza-tó, a Velencei-tó – mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra pedig kiváló besorolású – írták.
Hozzátették: a 28 nem besorolható fürdőhely nagy része olyan új strand, amely még nem rendelkezik a minősítéshez szükséges teljes adatsorral, de vizüket szintén folyamatosan ellenőrzik a szakemberek.
Közölték: az Európai Unió jelentése szerint a tagállamok, valamint Albánia és Svájc mintegy 22 ezer fürdőhelyének vízminősége 85,4 százalékban kiváló. A tengervizek és a hidegebb édesvizek minősége továbbra is kedvezőbb a melegebb álló- és folyóvizekhez viszonyítva; a kedvelt nyári úti célok, például Horvátország, Görögország, Ciprus és Bulgária tengerpartjai, valamint Ausztria szabad vizei legalább 94 százalékban kiváló minősítést kaptak 2023-ban.