A Policy Solutions elkészítette Magyarország reprezentatív problématérképét, amiből kiderül, mit gondolnak a magyarok az akkumulátorgyárakról, az LMBTQ-közösség jogairól, miért fogyasztanak kevesebbet, és mitől lenne jobb hely az ország.
Az alacsony béreket és a megélhetés magas költségeit tartják a legégetőbb problémának a magyarok – derül ki a Policy Solutions legfrissebb reprezentatív felméréséből. A harmadik legsúlyosabb probléma az egészségügy állapota, ezt a korrupció és a túl nagy társadalmi egyenlőtlenségek követik.
Az anyagi helyzetük romlásáról az általános iskolát végzettek 55 százaléka, a szakmunkásképzőt és szakiskolát végzők 48 százaléka számolt be. 2023-hoz képest a szakmunkásképzőt, vagy szakiskolát végzettek között, illetve az érettségizettek körében is nőtt azoknak az aránya, akiknek romlott az anyagi helyzetük – vette észre a Telex.
A Policy Solutions arra is rákérdezett, miért foghatták vissza a fogyasztásukat a magyarok. A legtöbben a túl magas árakat és a túl alacsony fizetéseket jelölték meg indokként, de a 18-39 éves korosztály egyharmada a lakhatás magas költségeit is említette.
Ahhoz, hogy Magyarország jobb hely legyen, a legtöbb válaszadó szerint jóval magasabb fizetésekre és nyugdíjakra lenne szükség, de az egészségügyi ellátás színvonalának javítását, és a korrupció visszaszorítását is sokan említették. A Tisza Párt szavazóinak körében a közegészségügy volt a legfontosabb terület ebben a kérdésben, míg a fideszesek inkább a megélhetéssel kapcsolatos válaszokat jelölték meg.
Érdekesség, hogy az akkumulátorgyárak építését mindössze a megkérdezettek 25 százaléka támogatja, 69 százalék elutasítással reagált. A legtöbben a talajba, a vízbe és a levegőbe kerülő veszélyes anyagok miatt ódzkodnak az új gyárak építésétől, de sokan fontosnak tartják azt is, hogy az építkezés során értékes termőföldeket pusztítanak el.
Kiderült az is, hogy a válaszadók többsége (54 százalék) szerint engedélyezni kellene a házasságkötést az azonos nemű párok számára, a gyerekek örökbefogadását azonban csak 23 százalék támogatná azonos nemű párok esetén. A legelfogadóbb az LMBTQ-kérdéskörben a Tisza Párt tábora volt, amelynek 37 százaléka engedélyezné mind a házasságkötéshez és az örökbefogadáshoz való jogot is. Az örökbefogadáshoz való jogot pártszimpátiától és iskolázottságtól függetlenül minden társadalmi rétegben elutasítja a többség.