Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Éljük át a toleranciát! Vásárosnaményi diákok tánca a Szent István-bazilika előtti téren


Éljük át a toleranciát! Vásárosnaményi diákok tánca a Szent István-bazilika előtti téren

Fotók: Tuba Zoltán

Vásárosnamény – Éljük át a toleranciát! Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar idén nyáron is megszervezte nagyszabású, ingyenes szabadtéri koncertjét, a TérTáncKoncertet. Brahms Magyar táncaira több mint 500 hátrányos helyzetű térségből érkező és szerencsésebb sorsú, roma és nem roma fiatal táncol együtt Budapesten,  a Szent István-bazilika előtti téren. A diákok között szerepeltek a Kovács Lászlóné vezette Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és AMI diákcsoportja is. Fischer Iván, a BFZ és a meghívott cigány muzsikusok a koncertet a nemrég elhunyt Kossuth-díjas cimbalomművész, Ökrös Oszkár emlékének ajánljták. A Fesztiválzenekar 2015-ben indította útjára TérTáncKoncert elnevezésű kezdeményezését, amely nemcsak a muzsikáról és a közös táncról, hanem az egymás iránt érzett felelősségről, toleranciáról és tiszteletről is szól. A program legfontosabb szereplői azok a többségében hátrányos helyzetű térségekből érkező gyerekek, akik a Fesztiválzenekar élő zenei kíséretére évről évre együtt táncolnak Budapest szívében, hogy egy napra ők is valódi hősökké válhassanak. A fiatalok hónapokon át közösen dolgoztak egy célért. A koncert vezető koreográfusa a Harangozó-díjas Vári Bertalan volt.

A Bereg legnagyobb általános iskolájában oktatáson kívül a művészeti képzés számos ágát vezeték már be tanítványaiknak, kalauzolva őket a művészetek varázslatos világába. Vannak színjátszóik, bábosaik, képzőművészeik, táncosaik és zeneművészeik: zongora, vonós, gitár tanszakok. Tanulóik közel 40 százaléka hátrányos helyzetű, jelentős hányaduk roma származású. Fontos feladatunknak tartják a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatását, újszerű pedagógia módszerek bevezetését. A tanulmányi munka mellett tanórán kívüli programokkal: sportrendezvényekkel, színház- és mozi látogatásokkal, kirándulásokkal, táborok szervezésével gazdagítják diákjaik életét. Úgy tartják, hogy a közösen átélt öröm pozitívan befolyásolja a gyermeki személyiség fejlődését. Az iskolában tanított készségtárgyak óraszámainak csökkenése negatívan befolyásolja a gyerekek nevelését. A heti 1 órás énektanítással nem pótolható az a csodálatos élmény, amit a komolyzene eredményezhet az emberi lelkekben. Ezért is igyekeztek megragadni minden olyan lehetőséget, ami javíthat a fennálló helyzeten. Az iskola most ezért is csatlakozott a programba.

„Örülünk, hogy gyermekeink számára adódott egy olyan csodálatos lehetőség, ahol megtapasztalhatják, hogy a közösen végzett munka eredménye mennyire nagyszerű, hogy ezért a boldogító érzésért milyen kitartással, szorgalommal kell dolgozni. (…) Azért is külön felemelő érzés számomra, mert egyikei vagyunk azoknak, akik nagyon távol élünk a fővárostól, az igazi művészi értékeket képviselő programok, rendezvények helyszíneitől. Kis városunkból, Vásárosnaményból ritkán juthatunk el egy remek színházi előadásra, az Operaházba, a Nemzeti Galériába, a Szépművészeti Múzeumba. Diákjaim közül sokan még a Hősök terén sem jártak, nemhogy egy tartalmas, értékeket közvetítő program részesei lehettek volna. A távolság mellett a hátrányos helyzet is hozzájárul a perifériára szorulás létrejöttéhez.”

A táncoló gyerekek az esemény másnapján egy érzékenyítő, feldolgozó foglalkozáson is részt vettek a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány csapatával. A Bazilikát elhagyva Papszigeten folytatták az összekovácsolódást – rengeteg nevetéssel, örömmel, tábortűzzel, pillecukor-sütéssel, új barátokkal, sátrazással.

[slideshow_deploy id=’137801′]

Kovács Lászlóné

Vásárosnaményi TérTáncKoncert kapcsolattartó

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük