Akár két év szabadságvesztéssel is büntethető, ha valaki ittasan ül a volán mögé. Azt, hogy ittas vezetésért mennyi időre veszik el a jogosítványt a Büntető Törvénykönyv szabályozza és attól függ, hogy mekkora mennyiségben található alkohol a sofőr szervezetében.

Fotó: police.hu
Az ittas vezetés súlyos közlekedési bűncselekmény, amely nemcsak a sofőr, de mások életét is veszélyezteti. A jogosítvány visszaszerzéséhez feltétele az utánképzésen való részvétel, viszont bizonyos esetekben ez elkerülhető.
Hogyan büntetik az ittas vezetést?
Ittas vezetés esetén akár azonnal is elvehetik a hatóságok a jogosítványt, már az igazoltatás során is. Az, hogy mennyi idő lesz az eltiltás, arról a bíróság dönt. Legalább egy hónap, de akár 10 év is lehet az időtartama, amely a véralkoholszint mértékétől, a szabálysértés súlyosságától is függ. De például az is hatással van az időtartamra, hogy valaki visszaeső-e. Fontos tudni, hogy például súlyos baleset okozása esetén a bíróság akár végleges eltiltást is kiszabhat, amelyet csak 10 év elteltével lehet felülvizsgálni.
Ittas vezetésért mennyi időre veszik el a jogosítványt?
Az alkoholszonda azt méri, hogy a kilélegzett levegőben mennyi alkohol van. Ez az ún. légalkohol-koncentráció, amelyet milligramm/liter (mg/l) mértékegységben mérnek. Általában 0,25 mg/l légalkoholszint felett már büntetőjogi következményekre lehet számítani ittas vezetés esetén.
Az alábbi táblázatban láthatók a pontos értékek.
Ehhez fontos elkülöníteni, hogy mi számít enyhe ittas vezetésnek, mi szabálysértés és mikortól bűncselekmény. Az enyhe ittas vezetésért járó büntetés általában a következő lehet: ha a véralkohol-koncentráció alacsonyabb, akkor a szabálysértési kategóriába esik az ügy, ami pénzbírságot, illetve rövidebb idejű járművezetéstől való eltiltást eredményezhet. Az ilyen esetekben a pénzbüntetés összege néhány tízezer forinttól 100 000 forintig terjedhet. A pontos mérték az ittas állapot súlyosságától függ.
Ha a szervezet véralkohol-koncentrációja nem éri el a 0,50 g/l-t, illetve nézik még azt is, hogy a kilélegzett levegőben mért légalkohol-koncentráció mekkora- ez, ha nem több, mint 0,25 mg/l-t, akkor az eset szabálysértésnek minősül. Ezzel szemben, ha ezek az értékek meghaladják a fentieket, akkor bűncselekményről beszélünk, amelynek büntetőeljárás lesz a következménye.
Az ittas vezetésért kiszabott közigazgatási bírság összege általában 30.000 és 100.000 forint között mozog, attól függően, hogy mennyi alkoholt mutattak ki a szervezetben. A bírság megfizetése mellett a vezetési jogosultságot is felfüggesztik, és a jogosítvány visszaszerzéshez gyakran utánképzésen kell részt venni.
Nem minden esetben kell utánképzésen részt venni
Alapesetben utánképzésen akkor kell részt venni, ha valakit ittas vezetés miatt eltiltanak a járművezetéstől. Az eltiltás időtartama alatt a jogosítvány nem használható és ezt az utánképzés sikeres elvégzésével lehet csak visszaszerezni. Az utánképzés célja, hogy az eltiltást követően a résztvevő újra megszerezze a szükséges közlekedési ismereteket, de még ennél is fontosabb a felelősségteljes vezetési magatartás kialakítása.
Azonban nem minden esetben kell utánképzést elvégezni. Nem szükséges utánképzésen részt venni, ha az eltiltás csak járműkategóriára vagy járműfajtára terjed ki, és az a vezetői engedély visszavonásával nem jár.
Abban az esetben is elkerülhető az utánképzés, ha a vezető jogosítványt a hatóság kizárólag, – a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben – a közigazgatási bírsággal sújtandó jogsértéshez tartozó 9 pont megállapítására alapozottan vonta vissza.
Amennyiben viszont az eltiltás nem bizonyos kategóriára, hanem általánosságban a járművezetésre terjed ki, a vezetői engedély csak akkor adható vissza, ha az érintett személy igazolja, hogy az utánképzésen részt vett.