Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Egyre több a fürdőzési tilalom a magyar vizeinken: mérgezővé válnak a hőségtől a tavaink


Khayer Bernadett, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vízhigiénés szakértője magyarázta el, hogy miért kell komolyan venni a cianobaktérium vagy kékalga miatt elrendelt fürdőzési tilalmat.

Blikknek nyilatkozó Khayer Bernadett ismertette, hogy milyen egészségügyi kockázatokkal jár, ha valaki olyan tóban mártózik meg, amelyben fürdőzési tilalmat rendeltek el. Mint például a Borsod vármegyei Arlói-tóban, ahol a cianobaktériumok miatt tilos fürödni.

Az ilyen víz hányást, hasmenést és felületi fertőzéseket, bőrirritációt okozhat. Abaligeten és Budapest környéki kis tavaknál is előfordul ilyen probléma – ismertette a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vízhigiénés szakértője.

Khayer Bernadett elmondta, hogy a baktériumfajta szaporodása  – amit vízvirágzásnak is neveznek – akkor történik, amikor nagyon felmelegszik a víz, nincs megfelelő utánpótlása, és feldúsulnak benne a tápanyagok. A víz zöldes vagy kékes árnyalatúvá válik, fonalak is megjelenhetnek benne, amiket sokan összetévesztenek az algákkal. Az ilyen víz büdössé válhat, és habzás figyelhető meg rajta.

Lenyelve hányást, hasmenést, szembe, fülbe, nyálkahártyára jutva felületi fertőzéseket, bőrirritációt okozhat. Kisgyermekekre veszélyes lehet. Komolyan kell venni a tiltást, mert tényleg megbetegíthet a strandolás az ilyen vízben – mutatott rá a veszélyekre a szakember.

Abaligeten is hasonló probléma van most, és elő szokott fordulni a Budapest környéki kis tavaknál, ahol a sekélyebb víz könnyen felmelegszik, illetve, ha vastag az iszap. Az iszapban egyébként másfajta baktériumok is elszaporodhatnak, amiket a fürdőzők felkavarhatnak a lábukkal.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük